Tehetséggel és támogató közegben szinte nincs lehetetlen – röviden összefoglalva ez volt az üzenete a pécsi Gandhi Gimnázium fenntartója által szervezett negyedik nagy koncertnek. A Kodály Központban kedden este bemutatott produkció a Messziről magasra címet viselte, és – ahogy a korábbi előadások is – zajos sikert aratott.
– „Messziről magasra” – ezzel a címmel arra az útra utaltunk, amin egy tehetséges diák – még ha egy szegény zsákfalu utolsó házából is jön – az iskolája támogatásával eljuthat egy ilyen rangos színpadra, mint amilyen a pécsi Kodály Központé – mondta a koncertet megelőző köszöntőjében a Gandhi Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartójának ügyvezető igazgatója, Virág Bertalan.
Az iskola vezetője szerint az intézmény tanulói számára kivételes ösztönző erőt jelent, mikor együtt táncolhatnak, zenélhetnek, énekelhetnek olyan roma, illetve nem roma művészekkel, akikre példaképként tekintenek. A színpadra lépő közel 130 szereplő ráadásul nemcsak erre biztosít lehetőséget, hanem arra is, hogy a produkció bemutassa a cigány népzene fejlődésének útját, valamint hogy felhívja a figyelmet mind a konfliktusmentes együttélés, mind pedig a nagyszámú cigány/roma kulturális érték megőrzésének fontosságára.
A koncert művészeti vezetője Horváth Krisztián volt, aki egyébként a Gandhi művészeti iskoláját is vezeti; a műsorvezetők pedig az iskola diákjai. A kivetítőn is gandhisok fotóit, rajzait láthatta a Kodály Központot ezúttal is megtöltő közönség. Az előadásban elsősorban kevésbé ismert cigány/roma népdalok csendültek fel átírt változatban, beás, lovári, illetve magyar nyelven.
A gimnázium hagyományőrző együttesének, tánckarának, kórusának és művésztanárainak társaságában neves roma és nem roma származású zenészek, flamenco táncosok, ismert pécsi kórusok, autentikus roma énekesek, művészek, a populáris, és a komolyzene képviselői is színpadra álltak. A közönség a pécsi Bartók Béla Férfikar és VoiSingers kórus, Horváth Kornél (Kossuth-díjas) és Kovács A. Máté ütőhangszeres művészek, Balogh Noé énekes, Pirók Zsófia és Lippai Andrea flamenco táncművészek, a Zalai, valamint a Khelipeske Rom Táncegyüttes (Bobo György Rommel vezetésével) produkcióinak is tapsolhatott, s ráadásul – meglepetésvendégként – Molnár Ferenc Caramel is fellépett, még tovább emelve az est fényét és hangulatát.