Mesterházy Attila szerint kapkodás jellemezte az új Országgyűlés működésének első 30 napját, a kormányoldal az utolsó pillanatban nyújtott be fontos törvénykezdeményezéseket, így az ellenzéknek kevés ideje maradt szakmai álláspontjának kialakítására, továbbá az előterjesztések megvitatására.
A szocialisták frakcióvezetője, aki a párt soron kívüli Veszprém megyei tisztújító küldöttgyűlésére érkezett pénteken a megyeszékhelyre, sajtótájékoztatóján azt mondta: a kormány csak beszél a nemzeti együttműködésről, a gyakorlatban a hatalom központosítására törekszik.
Ezt mutatja szerinte az is, hogy az elmúlt 30 napban az ellenzéki pártoktól egyetlen tartalmi módosító javaslatot sem fogadtak el. Mesterházy Attila hozzátette: a Fidesz által pénteken benyújtott, a médiával kapcsolatos törvényjavaslatokról sem egyeztetett az ellenzékkel a kormánypárt. A javaslatok – mutatott rá – hatalomkoncentrációt és központosított médiairányítást vetítenek előre.
Sok az aggály és a kérdés azzal a 29 intézkedést tartalmazó csomaggal kapcsolatban is – mondta Mesterházy Attila -, amelyeket Orbán Viktor kormányfő jelentett be a napokban. A Fidesz ugyanazt a társadalomfilozófiát vallja, mint 1998 és 2002 között – hangsúlyozta a szocialista politikus. Úgy fogalmazott: a 29 pont „ékes példája” annak, hogy a kormány a lakosság kétharmadától el akar venni, hogy a felső egyharmadnak adhasson. A szegényebbektől elvesz, a tőlük elvett jövedelmet átcsoportosítja a gazdagabb családoknak – mondta -, szerinte erről szól a minimálbér megadóztatása és az egykulcsos adó bevezetése is.
Mesterházy közölte: kialakulhat Magyarországon egy „újfajta cselédség”, hiszen adózott jövedelemből akár takarítónőt, nyelvtanárt lehet alkalmazni úgy, hogy ezt nem kell sehol bejelenteni. Ez nem a gazdaság kifehérítése irányába tett lépés, s egy régi világot hoz vissza Magyarországra – véli a legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetője.