A biológiailag lebomló kifejezést általában a lebomlásra képes, szerves anyagokat tartalmazó termékre használják, a bomlás mikéntjét és időkeretét illetően azonban eltérnek a vélemények.
Számos tényező befolyásolja az adott anyag lebomlásának és a földbe való visszatérésének sebességét; ezek közé tartozik az oxigénszint, a hőmérséklet, a nedvesség és az anyag jellege. Ezt a témát taglaljuk ebben az írásban.
A pandémia hatása a fenntarthatóságra
A COVID-19 járvánnyal kapcsolatos problémák némileg háttérbe szorították a Föld jövőjével kapcsolatos környezetvédelmi teendőket. Bár a vírus legyőzése is lényeges, minden eddiginél fontosabb a fenntarthatósági célok teljesítése. Meg kell sokszoroznunk erőfeszítéseinket az ökoszisztéma egyensúlyának helyreállítása érdekében, törekedve arra, hogy visszafordítsuk a károkat minden tettünkkel.
A jövőt szem előtt tartva újra kell gondolnunk életmódbeli szokásainkat. A klímaváltozás megakadályozásának egyik módja az, ha tartózkodunk az egyszer használatos műanyagok felhasználásától, mivel a műanyag üvegházhatású gázokat bocsát ki, a gyártástól az ártalmatlanításig.
A műanyag fosszilis tüzelőanyagokból készül, ezért – bár az újrafeldolgozás megakadályozza az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását a hulladéklerakókból – az újrahasznosítás folyamata ismét csak az egyre fogyatkozó energiaforrások felhasználását eredményezi. A cél az egyszer használatos műanyagok felszámolása 2030-ig, ez a folyamat már el is kezdődött. Egyre nagyobb igény mutatkozik az olyan környezetbarát alternatívák iránt, mint a biológiailag lebomló csomagolások.
Ha szeretne Ön is környezettudatos maradni, keresse a Parainesis-nél elérhető biológiailag lebomló csomagolásokat!
Mit is jelent a biológiailag lebomló élelmiszer-csomagolás?
A „biológiailag lebomló” kifejezés körüli viták miatt nehéz pontos meghatározást adni, de jelenleg élelmiszer-csomagolás esetében általában olyan termékre utal, amelynek teljes lebomlása kevesebb mint 180 napig tart.
Az ehető élelmiszer-csomagolás teljes egészében olyan szerves anyagokból készül, amelyek alkalmasak a lebontásra vagy fogyasztásra. Előnyei közé tartozik a szennyezés megelőzése, a hulladéklerakók hulladékának csökkentése.
Számos élelmiszer csomagolóanyag újrafeldolgozható, de nem biológiailag lebontható. A papír és a karton azonban egyszerre újrahasznosítható és biológiailag lebontható, de ha szennyezett, a komposztálható kategóriába tartozik. Komposztálnunk kell minden papírt és kartont, mivel a természetes szétesés megtakarítja az újrahasznosítási folyamat során elégetett energiaforrásokat.
A biológiailag lebontható és komposztálható csomagolások magukban foglalják a papírt, az ehető termékeket és a biológiailag lebomló csomagolásokat, amelyek három hónap alatt vagy annál rövidebb idő alatt képesek lebomlani.
(x)