Minden hitelnek és megtakarításnak van reálkamata. Ez megmutatja, hogy az éves áremelkedéshez (azaz az inflációhoz) képest hogyan alakul a nyereségünk (befektetésnél) vagy a költségünk (kölcsönnél).
Érdemes látni, hogy akár negatív reálkamat is előfordulhat, akár egy magas kamatozású befektetés esetén is. Méghozzá az olyan magas infláció miatt, mint amit az elmúlt időszakban tapasztalhatunk, vagy várhatóan az elkövetkezőkben érzékelni fogunk.
Jelenleg negatív a reálkamat
Ma Magyarországon egy hitel vagy egy megtakarítás jó eséllyel negatív reálkamattal érhető el. Ha visszamegyünk egészen 2019-ig, már ott is ez volt tapasztalható, és ez azóta csak még inkább igaz. 2021-ben ez már a legjobb esetben is -3% volt.
Míg körülbelül 2015-ig nagyon alacsony volt az infláció, addig azóta folyamatosan nő. Sőt, 2021 végétől nagymértékben megugrott. Köszönhetően a járványhelyzetnek, az energiaválságnak, az állami kiköltekezéseknek, majd az orosz-ukrán háborúnak is.
Mit hozhat a jövő?
Jelenleg az a cél, hogy csökkentsék az inflációt. Ennek egyik bevett módszere az irányadó alapkamat és egyhetes betéti kamat emelése. Ez együtt jár a reálkamatok emelkedésével is.
Az MNB szerint hozzá kell szoknunk, hogy a járvány és a háborús helyzetet követően egy magasabb reálkamat-környezetben kell működnünk. A piaci kamatok és hozamok emelkedésére kell számítani, amit a reálkamatok is lekövetnek majd. Ezt a megtakarításoknál és a hiteleknél is érzékelni fogjuk.
Mit jelent mindez számunkra a hétköznapokban?
Az eddigiekből is látható, hogy növekvő reálkamatokkal számolhatunk. Ezzel a piaci hozamok is növekvő tendenciát fognak mutatni az inflációhoz képest. Mindez várhatóan akkor is így lesz, ha már helyreállt a gazdaság.
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy az infláció is le fog csökkenni a pár évvel korábbi 2-3 százalékos szintre. Jó eséllyel emelkedni fognak a piaci kamatok és a hozamok. Azaz fel kell készüljünk, hogy az árak tovább fognak emelkedni.
Ha befektetőként tekintünk a helyzetre, akkor növekedni fog egyúttal az elérhető reál- és nominális hozam is. Azaz nagyobb nyereség realizálható a betétekben és egyéb befektetések esetén is. De ennek előnyeit csak az tudja majd értékelni, akinek vannak befektetései.
Hitelfelvétel szempontjából növekvő hitelkamatokra kell számítanunk. Ez magával hozza a havi törlesztőrészletek megnövekedését is. Ez relatív gyorsan végbe fog menni az új kölcsönök esetén, mert a bankok viszonylag gyorsan lekövetik a változásokat.
Ellenben a már meglévő hiteleknél kicsit lassabb lesz a folyamat, köszönhetően a különböző kamatperiódusoknak. De oda is begyűrűzik az emelkedés, az esedékes kamatperiódus fordulóknál.
Összegezve: növekvő infláció és növekvő reálkamatok várhatóak. Ez utóbbinak örülni fognak a bankbetéttel rendelkezők. Kevésbé lesznek szerencsések a változó kamatozású hitelt felvevők, köszönhetően a havi részletek emelkedésének. Érdemes nyitott szemmel járni a kölcsönök piacán, és ha érdemes, akkor ki kell váltani meglévő hitelünket!
(x)