4 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapAbszolút NőPszichéMi legyen az esti mese?

Mi legyen az esti mese?

Bármennyire is olvasni szerető felnőttnek tartjuk magunkat, és hisszük, hogy képben vagyunk az irodalom ,illetve könyvek terén, nem ismerhetjük a világ összes szerzőjének összes művét. Ez különösen akkor jelenthet gondot, amikor a család bővül egy-két csemetével. Ilyenkor jön a kérdés, mit olvasson a gyerek? Vagyis helyesbítünk: mit olvassunk a gyereknek? 

Talán nem is gondolnánk, de mire egy kisgyermek 6-7 éves lesz, és eljut az óvodából az iskolába, már rengeteg minden eldőlt vagy legalábbis eldőlni látszik személyiségével kapcsolatban. Többek között az is erőteljesen körvonalazódik ennyi idős korra, hogy a gyerkőc szívesen fogadja-e majd az olvasmányokat az iskolában, vagy sem.

gyerek, könyv, olvasás

A dolog nem túl bonyolult, ha a csemete úgy nő fel, hogy közvetlen környezetében a mindennapi élet természetese velejárója, hogy anya/apa vagy a nagyszülő leül hozzá olvasni, akkor a feltételek fele már teljesült – mondja Béres Judit, a PTE FEEK egyetemi adjunktusa, kiadványszerkesztő.

A másik fontos alappillér pedig, ami ahhoz kell, hogy a gyermek könyvszerető felnőtté váljon, a készségek és képességek fejlesztése

A gyermekünkkel való közös olvasás és könyvnézegetés a szeretet, az odafigyelés, a törődés és az együtt töltött minőségi idő fontos formája. A gyermek életkorának és fejlettségi szintjének megfelelő olvasmányok alakítják a gyermek társas készségeit, gazdagítják a képzeletét, segítik a frusztrációk, csalódások elviselését, támogatnak a félelmek megszelídítésében. Egyszóval a könyvek az önismereti fejlődésben, a világról való tanulásban, a napi konfliktusok megoldásában, a társakhoz való kompetens kapcsolódásban segítik a gyermeket, és különösen sokat tudnak hozzáadni az érzelmi intelligencia fejlesztéséhez – magyarázza a szakember.

A pszichológiai hasznon túl a közös olvasás, mondókázás, dalolás számos, a későbbi iskolai tanuláshoz szükséges területet is fejleszt.

olvasásra születtem, könyvajánló01

A szülők általában szeretnék a legjobb tudásuk szerint segíteni a gyermek fejlődését, de ebben gyakran tanácsra, útmutatásra szorulnak. Épp ezért születtek meg pécsi szakemberek gondozásában az Olvasásra születtem! és Olvass nekem! című kiadványok. A 0-3 éves, valamint a 3-6 éves korosztályba tartozó gyermekek szüleinek szóló ajánlók életkor és műfaj szerinti bontásban baba- és gyermekkönyvek, valamint szülőknek szóló szakkönyvek listáját tartalmazza.

– Tanácsadó kiadványaink alapötletét külföldi programok ihlették, nevezetesen a Bookstart, a Born to Read, illetve a Nati per leggere. Mi magunk is úgy látjuk, hogy a magyar szülők sokszor tanácstalanok, nem feltétlenül tudják, hogy milyen szövegek, olvasmányok lennének ideálisak például egy 2,5 éves kislánynak. A kortárs irodalmat pedig még kevesebben ismerik – így Béres Judit.

olvasásra születtem, könyvajánló05

A hiánypótló vállalkozás sikerét mutatja, hogy a szülők egyre inkább ismerik és keresik ezeket a kiadványokat, ha elfogy, utánnyomást követelnek, sőt még más megyékből pénzért is hajlandóak lennének megrendelni.

A kiadványokhoz a pécsi Tudásközpontban működő Csorba Győző Könyvtár Körbirodalom Gyermekkönyvtárában ingyenesen juthat hozzá a beiratkozott szülő, nagyszülő, illetve le is töltheti a Körbirodalom honlapjáról. A pécsi szerkesztőgárdának hosszabb távon az a terve, hogy folytatják a sort, s a közeljövőben készül kiadvány a kisiskoláskorú gyermekek szülei számára is, és így tovább.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő