Bár csaknem tíz százalékkal kevesebb kórházi ágyon gyógyulhatnak a betegek a megújuló 400 ágyas klinika kórtermeiben, ez az ellátás színvonalára nem lesz hatással. Dr. Decsi Tamás professzor, a Klinikai Központ főigazgatója szerint legalábbis az épület modernizációjára egyebek mellett éppen azért kerül sor, hogy 21. századi, s ezúttal barátságosabb környezetben ápolják a betegeket.
Jól halad a Klinikai Központhoz tartozó 400 ágyas klinika modernizációja, január közepén adták át a klinikai tömb A és C szárnyát, valamint a Sürgősségi Betegellátó Osztályt. Az Európai Uniós által támogatott rekonstrukció 27 ezer négyzetméternyi területet érint, s több mint 15 milliárd forintból valósul meg. A tervek szerint az év végére befejeződik a projekt.
Ami az ágyszámot illeti, közel tíz százalékkal, 33 ággyal kevesebb található a felújított tömbben, ám ez elsősorban a betegek érdekében történt.
– Jó néhány nagyméretű, négy- és hatszemélyes kórtermet vontunk ki a használatból, főleg ennek köszönhető a csökkenés, de így minden igényt kielégítő és jobb elhelyezést biztosító feltételeket tudunk biztostani a betegek számára – mondta Decsi Tamás főigazgató.
A szakember szerint azonban összességében elmondható, hogy az életkörülmények javulása és a háziorvosi betegellátás lehetőségeinek bővülése miatt – ahogy az egész országban, úgy – a pécsi klinikai központban is kevesebb ágyra lesz szükség a jövőben.
A Klinikai Központban jelenleg 1463 aktív és 110 krónikus ágyon folyik egészségügyi ellátás – ezt már Dr. Endrei Dóra, a Klinikai Központ általános főigazgató-helyettese tudatta, aki hozzátette, hogy az uniós pályázatok szakmai tartalmának megfelelően is csökkennek az ágyszámok. Ez azt jelenti, hogy a klinikum OEP-finanszírozott aktív ágyainak száma összességében 90 ággyal fog csökkenni.
– A változás miatt a sebészeti , érsebészeti szakma, baleset- és kézsebészeti ellátás, ortopédia területén változnak az aktív ágyak számai, ágyszámnövekedés a Sürgősségi Orvostani Tanszék esetében lesz. A következő másfél évben további ágyszámváltozás várható például a fül-orr-gégészet és az urológia területén – közölte a vezető.
A legtöbb működő ággyal az I.sz. Belgyógyászati Klinika rendelkezik (aktív és krónikus ágy összesen 305 ágy), illetve a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika (154 ágy). Legkevesebb működő ágy jelenleg a Sürgősségi Orvostani Tanszéken (8 ágy), illetve a Fogászati és Szájsebészeti Klinikán (10 ágy) található.
[box title=”Új nevet keresnek”]Az első, sikertelenül zárult nyilvános névpályázat után ezúttal a Pécsi Tudományegyetem polgárai tehetnek javaslatot a megújuló Ifjúság úti komplexum nevére vonatkozóan. A hagyományos nevet valami más indíttatású névre szeretnék cserélni, ezért most az egyetemi hallgatók, oktatók, dolgozók javaslatait várják az új klinikai tömb új elnevezésére vonatkozóan. Március 6-ig várják az ötleteket, a pályázat nyertes 100 ezer forinttal gazdagodhat.[/box]