Pártok tucatjainak kell akár több százmilliós, előre megkapott kampánytámogatást visszafizetniük az államkincstárnak, mégsem nagyon kongatják a vészharangot azok után, hogy nagyon messze voltak a támogatási küszöböt jelentő egy százaléktól az országgyűlési választásokon – írja az Index.
Együtt
Az elmúlt napok sajtóhírei alapján kizárólag az Együtt gyűjt látványosan, hogy kiegyenlíthesse a 150 milliós tartozását, vagyis a párt mások pénzét venné el, miután elköltötték a kampánytámogatást.
Momentum
A Momentumot nem érinti a visszafizetés, mégis az Alkotmánybírósághoz fordultak, mert szerintük sérti a jogbiztonság és a kellő felkészülési idő követelményét az, hogy tavaly novemberben ilyen kevés idővel a választások előtt hozták meg az említett 1 százalékos szabályt.
Munkáspárt
A Munkáspárt már vissza is utalta a kiutalt 305 millió forintot. „Mi ezt a pénzt fel sem használtuk, mert tudtuk, hogy ha nem érjük el az egy százalékot, akkor ezt vissza kell fizetnünk” – mondta érdeklődésünkre a Munkáspárt alelnöke.
Az eredményességi küszöb miatt a Munkáspárt csak a saját forrásaiból biztosított 30 millió forintot használta fel. „Ez a központi bizottság döntése volt, hiszen a pártvezetés nem gazdag emberekből áll, nem lehetett rájuk hárítani a visszafizetés felelősségét. Reklámra nem is volt pénzünk, a tévében megkaptuk a kötelező 10 perc 40 másodpercet, ezen kívül csak kis, A4-es plakátjaink voltak, talán ez is meglátszik az eredményen” – mondta a 0,29 százalékig jutott párt alelnöke.
Kell az Összefogás Párt
A KÖSSZ Pártnál (Kell az Összefogás Párt) még nem lefutott ügy, hogy visszafizetik-e a 207 millió forintos kampánytámogatást, mivel Galyas István a párt elnöke biztos abban, hogy elérték az 1 százalékot, a rájuk leadott szavazatok viszont eltűntek.
Galyas szerint, ha nem tudják bizonyítani, hogy választási csalások történtek, akkor bajban lesznek, mert az összes pénzt elköltötték a kampányra.
Sportos és Egészséges Magyarországért Párt
A Sportos és Egészséges Magyarországért Párt (SEM) már 2014-ben is indult a választásokon, akkor az országos listán 0,25 százalékot értek el, azután viszont sokáig nem lehetett róluk hallani. Az idei választásokra visszatértek, és 0,13 százalékot kaptak listán. A párt elnökét nagy csalódásként érte, hogy nem lett meg az 1 százalék, és még a pesszimista jóslatoknak is csak a felét érték el. „Kudarcos, hogy nem tudtuk jól megkülönböztetni magunkat a kamupártoktól” – mondta Kovács.
A SEM nem vette igénybe teljes egészében a 194 millió forintos állami támogatást. Kovács András a párt elnöke elmondta, hogy csak 149 milliót vettek fel, „ami ma az inflációval számítva 153 millió forint”, mivel az egyéni jelölteknek nem tudta garantálni, hogy meglesz a 2 százalékuk.