5 C
Pécs
péntek, november 15, 2024
KezdőlapPécs AktuálMi lesz a pécsi ellenzékkel?

Mi lesz a pécsi ellenzékkel?

Ismét tavaszi nagytakarítás lesz a magyar politikában: az elsöprő, kétharmados Fidesz-győzelem az ellenzéki pártokat is megviselte, többen már lemondtak posztjukról. Baranyában is a várakozásokhoz képest alulteljesített a legtöbb ellenzéki párt. Vajon a változásoknak, tisztújításoknak lesznek helyi hozadékai?

Április 8-án az előzetes felmérésekhez képest is meglepően nagy győzelmet arató kormánypárt ismét kétharmados többséget szerzett a parlamentben, míg az egymással megegyezni képtelen, taktikai szavazásokban bízó ellenzék a vártnál is rosszabbul szerepelt: az MSZP-P például alig tudta megugrani a tíz százalékos bejutási küszöböt. Megkérdeztük a baranyai-pécsi ellenzéki pártok politikusait, a gyatra eredmények mennyire csapódnak majd le itt helyben, milyen változásokra számíthatunk.

Jobbik

A Jobbik elnöke, Vona Gábor az eredmények ismeretében még a választás estéjén rögvest bejelentette, lemond tisztségéről és nem is indul újra a címért. A parlamenti mandátumát sem veszi át. 

Gyimesi Gábor a Baranya 2-es választókerületben második helyen végzett a fideszes Hoppál Péter mögött, a voksok 22,08 százalékát megszerezve. Elmondta, ők egyelőre csak annyit tudnak, amennyi a sajtóban megjelent, a pártelnök lemondását, semmi többet.

– Most jelenleg mindannyiunk kicsit kipiheni a kampányt. A választások óta csak alig pár emberrel beszéltem, még a tagsággal sem találkoztunk, az ő reakcióikról sem tudok bővebbet mondani – mondta.

Gyimesi egyelőre csak a hírekben hallottakra támaszkodhat

A politikus szerint ugyanakkor Pécsen, minden valószínűség szerint nem lesznek személyi változások az eredményektől függetlenül.

LMP

Az LMP vezetőségében is változások lesznek: annak ellenére, hogy Szél Bernadett marad az élen továbbra is, Hadházy Ákos társelnök lemondott pozíciójáról.

Keresztes László Lóránt pécsi LMP-s önkormányzati képviselő 5,38 százalékot ért el választókerületében, ám a párt országos listájáról bekerült a parlamentbe.

– Most teljes tisztújítás elé nézünk, egy-másfél hónapon belül fel is állhat az új vezetés. Néhány politikus tett egy-két félreérthető nyilatkozatot ugyan, ami közvetlenül a választások utáni nagy feszültségnek, fáradtságnak volt köszönhető, azonban Szél Bernadett tisztázta a félreértéseket, így teljes a rend a párton belül, nincsenek komoly problémák, végezzük tovább a munkánkat – mondta Keresztes.

Keresztes szerint az LMP-nél minden rendben

– Pécsen semmilyen változás nem lesz, az önkormányzati választásoknál jövőre nyilván valamelyik párttársam át fogja venni a mandátumomat – ő nagy valószínűség szerint dr. Kóbor József lesz, akinek már van tapasztalata a helyi politikában – tette hozzá.

Együtt

Érdekes szituációba csöppent az Együtt, illetve a párt alelnöke – egyben pécsi képviselőjelöltje –, Berkecz Balázs. A választásokon ugyanis mindössze 0,64 százalékot értek el országosan, ez pedig azt jelenti, hogy azt az összeget, amit kampányuk támogatására kaptak, mindenestül vissza kell fizetniük (mivel nem érték el az egy százalékot sem). Ez mintegy 190 millió forintra rúg. Nagy kérdés, hogy ezt az ötfős elnökség – köztük a már lemondott Juhász Péter elnökkel – hogyan fogja visszafizetni.

Kérdésünket feltettük Berkecz Balázsnak is, aki a Baranya 2-es választókerületben indult és 2,4 százalékot ért el.

– Egyrészt vizsgáljuk a jogi utat, mert nonszensznek tartjuk a szabályozást, másrészt gyűjtést indítottunk és már el is kezdtek jönni a támogatások – nyilatkozta lapunknak.

Berkeczéknek majdnem kétszáz millió miatt főhet a fejük

Az Együtt választási eredményeivel kapcsolatban pedig azt mondta, világosan látszik, hogy széles koordinációval sok körzetet nyerhetett volna az ellenzék, így a Baranya 2-ben is, ha a DK és a Jobbik nem zárkózik el, és az általa kezdeményezett megbeszélés létrejön a visszalépésekről.
– Legnagyobb sajnálatomra az Együtt listás eredményéből számomra az látszik, hogy ebben az országban nincs szükség bátor politikára, mert a jelek szerint a középszer, a megalkuvás, az őszintétlenség és a nepotizmus a nyerő. Csak szegény hazámat sajnálom, de örülök, hogy Pécs legalább az Együtt által is támogatott független Mellár Tamás megválasztásával megmutatta, hogy van remény – foglalta össze.

(Mellárt egyébként szinte kizárólag az MSZP-sek segítették, a kampányfőnöke is szocialista volt, ahogyan a teljes stáb.)

MSZP

A szocialisták is teljes bukást könyvelhetnek el. Náluk sem maradtak el a következmények, Molnár Gyula, a párt első embere a teljes elnökséggel együtt lemondott.

– Azzal, hogy lemondott az elnökség, automatikusan elindul a tisztújítási folyamat – mondta el Szakács László, az MSZP Baranya megyei elnöke, akit idén nem indított a választásokon pártja, ráadásul a szocialisták listán elért eredményei alapján a parlamenti székét sem tarthatta meg.

Szakács szerint még nincsenek személyi döntések

– Személyi döntésekről sem országosan, sem saját magam kapcsán nem tudok egyelőre semmit. Még nagyon frissek a fejlemények a választások után – tette hozzá a politikus.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő