-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaMi lett az év szava? Hát persze, hogy az idegengyűlölet

Mi lett az év szava? Hát persze, hogy az idegengyűlölet

Az év szava az idegengyűlölet, vagyis a xenophobia a Dictionary.com amerikai szótár szerint.

A Nagy-Britannia európai uniós kilépéséről szóló Brexit-népszavazás, a színes bőrűek elleni rendőri erőszak Amerikában, a szíriai menekültválság és az amerikai elnökválasztás voltak az év legtöbb vitát kiváltó témái, amelyek az egyes szavak iránti kiugró érdeklődésben is megnyilvánultak – mondta Jane Solomon, a Dictionary.com egyik szerkesztője.

A 21 éves portál meghatározása alapján a xenophobia (magyarosan xenofóbia) „félelem a külföldiektől, a más kultúrájú emberektől vagy az idegenektől és a gyűlölet irántuk”.

A szerkesztők azt tervezik, hogy a szómagyarázatot kibővítik a „sajátunktól eltérő hátterű emberek szokásai, ruházata és kultúrája” miatti félelemmel vagy nemtetszéssel – magyarázta Solomon.

A xenophobia két ógörög szó összetételéből származik, az előtag a xenoszból, amely idegent vagy vendéget, az utótag a phoboszból, amely félelmet, pánikot jelent – tette hozzá.

A xenophobia kereséseinek száma 938 százalékkal emelkedett június 22. és június 24. között, a Brexit-népszavazás június 23-án volt.

A keresés ismét magasba szökött Obama elnök június 29-i beszéde után, amelyben arról igyekezett meggyőzni a hallgatóságot, hogy Donald Trump retorikáját nem a populizmus, hanem annál rosszabb, a xenofóbia hatja át.

Az oaklandi (Kalifornia) székhelyű Dictionary.com 2010 óta választja meg az év szavát a keresési gyakoriság, valamint a cég szerkesztőit, marketingeseit és más szakembereit tömörítő csapat véleménye alapján.

A 2016-os év hangulatát tükrözi az oxfordi angol szótár választása is: szerintük az év szava a posztigazság (post-truth), amely a politikai nyelvben azt a korszakot írja le, ahol az igazság, a tények elvesztik jelentőségüket.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő