Boldognak lenni mindenki számára mást jelent. Ettől függetlenül mindenki szeretne mindig boldog lenni, ami sajnos egyáltalán nem kivitelezhető. De bármilyen hihetetlen, számos külső hatással is tehetünk azért, hogy minél tovább jól érezzük magunkat. De vajon miben rejlik a boldogság?
Ételek és a boldogság
Vannak különböző ételek, melyek jótékonyan hatnak a boldogságra. Ez azért lehetséges, mert az emésztés során bennünk felszabaduló aminosavak kedvezően hatnak az agyi és az idegi állapotunkra. Ilyen például a tojás, valamint a húsok, amikből felszabadul a triptofán, de ennek az igazán optimális hasznosulásához szükség van cinkre, ami pedig leginkább a rákban és az olajos magvakban, hüvelyesekben található meg.
A szerotonin termeléshez szükséges keményítőt bevihetjük a krumpliból, míg a B6 vitamin beviteléhez a legjobb választás a banán és a zabpehely, de ide tartozik még a máj, valamint a teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek is. Valamint bármilyen hihetetlen, a csokoládéfogyasztás is jótékonyan hat a boldogságra, így egyél te is minél több étcsokit!
Persze mint mindent, úgy a szerotonintermelést is túlzásba lehet vinni, ami általában a túlsúlyban mutatkozik meg, ami pedig már nem okoz boldogságot.
Szerotonin hiánya
Te is tapasztaltad már, hogy éhesen ingerült vagy, vagy pedig néha indokolatlan rosszkedv lép fel nálad? Amennyiben igen a válasz, akkor már te is megismerkedtél a kialakult szerotoninhiánnyal. Ez felel a depresszióért is, az antidepresszánsok 90%-ban a szerotoninszint növekedésére építenek. Persze közel sem biztos, hogy depressziós leszel, ha nem megfelelő a szerotoninszinted.
Ha pedig már azt is megtapasztaltad, hogy egy napsütéses napon sokkal jobb a kedved, az nem véletlen. Hiszen az agyban olyan folyamatok indulnak el a tobozmirigynek köszönhetően, ami nagyban hozzájárul az alvás-ébrenlét ciklushoz és az ébrenlét közbeni aktivitáshoz. Lehetőség szerint végezzünk minél több tornagyakorlatot a szabadban, így nem csak az aktivitás járul hozzá az emelkedett szerotoninszinthez, hanem a napsütés is, így pedig teljes a jókedv. Sőt a háziállatok léte és azok simogatása is jótékonyan hat a kedvünkre, így nem csoda, hogy boldognak érezzük magunkat mellettük.
Bármilyen hihetetlen, még a fentieket tudjuk fokozni néhány új információval, mivel a szerotonin nagyon jó hatással van más folyamatokra is a szervezetben.
- Segíti a menstruáció és a változókor körüli hangulatingadozások kiegyensúlyozását.
- A szex is szerotonint szabadít fel, így nem csoda, hogy utána fel vagyunk dobva. Sőt a sebgyógyulásra és nagyon jó hatással van.
- Csökkenti a fájdalomérzetet, a depressziót, és a megfelelő mennyiségű folsavbevitellel mindezeket szinten is tudjuk tartani.
- Ha pedig inkább lazítanál, akkor válaszd a jógát vagy a meditációt, mivel annak során nagy mennyiségű szerotonin szabadul fel, így a jókedv garantált
(x)