0.9 C
Pécs
szerda, január 22, 2025
KezdőlapCsemegeMiért érezhetjük rosszul magunkat, miután alkoholt fogyasztottunk?

Miért érezhetjük rosszul magunkat, miután alkoholt fogyasztottunk?

Közismert, hogy az alkoholfogyasztás után jelentkezhetnek egyes nemkívánatos tünetek. Mik ezek, mi okozza, és lehet-e tenni ellene valamit? Mitől függ, hogy milyen mértékben fogjuk érezni a másnaposságot? Ezeket a kérdéseket járjuk most körül.

Mit nevezünk másnaposságnak?

A másnaposság egy tünetegyüttes vagy állapot, ami rendszerint az alkohol fogyasztását követő napon szokott jelentkezni. Ilyenkor előfordulhat, hogy kínzó fejfájás gyötör bennünket, de teljesen általánosak a gyomorpanaszok is. A fáradtság, gyengeség és szorongás szintén lehetnek a másnaposság jelei. Azonban egyéb módokon is megnyilvánulhat:

  • szomjúság,
  • izomfájdalom,
  • gyomorfájdalom, émelygés,
  • szédülés,
  • fény- és hangérzékenység,
  • ingerlékenység,
  • fokozott izzadás,
  • magasabb vérnyomás.

Egyénenként változó, hogy az egyes tünetekből mennyi jelentkezik valakinél, és milyen mértékben hatalmasodik el rajta. 

Mi okozza a másnaposságot?

Alapvetően az alkohol, egész pontosan ennek bomlásterméke, az acetaldehid, ami egy mérgező vegyület. Azonban az alkoholos italok egyéb összetevői is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy másnap rosszul érezzük magunkat, fokozhatják az alkohol hatását.

A kongenerek olyan vegyületek, amelyek erjedés közben keletkeznek, és az alkoholos ital ízéhez és illatához járulnak hozzá. Előfordulhat, hogy a sötétebb szeszes italok az arra érzékenyebbeknél súlyosbítják a másnaposság tüneteit. Ilyen ital például a bourbon, amiben magasabb ezeknek az anyagoknak a koncentrációja, mint a tiszta szeszekben.

A szulfitokról a borok kapcsán érdemes pár szót ejteni. Ezt tartósítás céljából adják a borhoz, azonban vannak olyanok, akik érzékenyen reagálhatnak rá, így ők másnap fejfájást tapasztalhatnak. 

Milyen tényezők befolyásolják még a másnaposságot?

Az alkoholfogyasztás együtt járhat enyhe dehidratációval is, ami fokozhatja a másnap érzett fejfájást, szájszárazságot és szomjúságérzetet. Ennek az az oka, hogy az alkohol elnyomja azt a hormont, ami a víz visszatartásáért felel. Így amikor alkoholos italokat iszunk, fokozott vizeletürítést tapasztalhatunk, ami kiszáradáshoz vezet.

Ugyancsak nem segít a másnaposságon az ilyenkor jelentkező zavart alvás. Bár gyorsan elalszunk ilyenkor, az álmunk nyugtalan, sokszor felébredhetünk, amitől másnap fáradtabbnak és dekoncentráltnak érezzük magunkat.

Mit tehetünk a másnaposság elkerülése érdekében?

Jó hír, hogy ma már pontos ismeretekkel rendelkezünk azzal kapcsolatban, hogy mi játszódik le a testünkben alkoholfogyasztás után, így támogatni tudjuk szervezetünket, hogy könnyebben tudja hatástalanítani az alkoholt és bomlástermékeit.

Ennek érdekében az esti mulatozás után, lefekvés előtt vegyünk be ciszteintartalmú étrend-kiegészítőt, ami biztosítja szervezetünk számára azt a plusztápanyag-mennyiséget, amire ilyenkor szüksége van.

Természetesen fontos, hogy mindig mértékkel és felelősen igyunk alkoholt, amivel elkerülhetjük az alkohol hosszú távú egészségromboló hatásait.

(x)

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő