Sokakkal fordul elő, hogy erős fényben, az égre nézve, vagy meleg, napfényes napokon úszkáló, cikázó foltokat látnak. Ez az alapvetően sem kellemes tapasztalat lehet ijesztő, de akár azt is hihetjük, hogy épp belesétáltunk valamiféle rovarfelhőbe. De mi okozza a jelenséget?
Amikor furcsa, úszkáló, homályos alakzatokat kezdünk látni, nem nehéz megrémülni. Sokan nyúlnak egyből a szemcseppért vagy indulnak el arcot és szemet mosni, de ez általában nem oldja meg a problémát, hisz ilyenkor általában nem a porszemcsékkel gyűlik meg a bajunk. Az ilyen foltoknak közös jellemzője az, hogy bármerre nézünk, követik a szemmozgást, tehát akármerre fordítjuk a tekintetünket, a foltok velünk maradnak. De vajon mennyire számít ez súlyos problémának és megszüntethető-e?
Az úszkáló, homályos foltok valójában az üvegtesti homály megjelenésére utalnak, és általában az életkorunk előrehaladtával, többnyire 40 éves kor felett jelenik meg. Ez persze nem jelenti azt, hogy a fiatalabbakat nem érintheti a probléma, hisz akár már tizen-, huszonéves korban is találkozhatunk vele.
Mi az az üvegtesti homály?
Az üvegtesti homály gyakorlatilag olyan időszakosan (rosszabb esetben állandóan) észlelhető kristályos lerakódás a szemben, amely általában áttetsző, és az üvegtestben, illetve az üvegtest és a retina között helyezkedik el.
Az üvegtest alapvetően áttetsző, de minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb eséllyel alakulnak ki rendellenességek. A homályos foltok észlelését, amely akár erősen zavaró is lehet, myodesopsiának nevezik. Enyhébb esetben általában nem kezelik, viszont, ha súlyos a helyzet, akkor gyógyszeres kezelés vagy műtét is szóba kerülhet.
Az öregedés során az üvegtest “hígul”, a benne lévő kollagénrostok állaga viszont nem változik. Az apró szálaik összetapadnak, úszkálni kezdenek az üvegtestben, ezzel pedig árnyékot vetnek a retinára. Az üvegtesti homály így a retinára vetülő árnyékhibák vagy a rajtuk áthaladó fény törése miatt válik láthatóvá, ezért van az, hogy az eget csodálva vagy erős fényben, fehér felületet nézve szembetűnőbb (és zavaróbb) az üvegtesti homály. Ez megjelenhet önállóan, egy folt formájában, vagy több másikkal együtt egy csomóként a látómezőben. A formáját tekintve az üvegtesti homály lehet folt-, fonal- vagy pókhálószerű, és bár optikai csalódásnak tűnhet, valójában nem az.
Az üvegtesti homály nagyobb eséllyel jelenik meg abban az esetben, ha valaki rövidlátó vagy cukorbeteg. Az üvegtesti homály megjelenése nem kóros, általában kezelést nem, de megfigyelést igényel.
Bár a homályos foltok eleinte nagyon zavaróak lehetnek, ha nem súlyos a helyzet, akkor az agy lassacskán hozzájuk szokik, így egy idő után pont annyira nem vesszük észre őket, mint például a látóterünkbe belelógó szemüvegkeretet. (Persze, aki nem tudja megszokni a szemüvegviselést annak még mindig lehetősége van a lézeres szemműtétre, mellyel búcsút mondhat szemüvegének.)
Súlyos esetben, amikor a foltok ténylegesen rontják a látást, több módszerrel is kezelhető a probléma. Az egyik a gyógyszeres kezelés, a másik a lézeres kezelés, a harmadik pedig az üvegtesteltávolító-műtét (vitrectomia).
A gyógyszeres kezelésnél nehéz megígérni, hogy teljesen megszüntethető a probléma, viszont, ha az üvegtestben lebegő kollagénrostok okozzák a bajt, akkor egy speciális lézerrel el lehet őket távolítani. A 100%-os eredmény itt sem garantálható és nem előzhető meg vele a későbbi homályok kialakulása, viszont a nagyobb, látást nagyban befolyásoló rostokat fel lehet vele darabolni.
Az üvegtesteltávolító-műtét során az orvos eltávolítja az üvegtestet, és egy speciális oldattal helyettesíti azt, így a szem megőrzi az alakját. Mivel a beavatkozás nem kockázatmentes, csak igazán súlyos esetben javasolják, és ilyenkor sem garantálható, hogy az összes kollagénrostot sikerül eltávolítani.
Mikor érdemes felkeresni egy orvost?
Ha az üvegtesti homály megjelenése mellett fényvillanásokat is tapasztalunk, romlik a látásunk vagy rendszeresen sötét árnyékokat érzékelünk a periférián, akkor mindenképp érdemes sürgősen felkeresni egy szemész szakorvost, ugyanis az üvegtesti homály mellett ezt más, súlyos szembetegségek is előidézhetik, amiket mielőbb ki kell szűrni és megfelelően kezelni.
(x)