A stratégiai társasjátékok a legnehezebbek közé tartoznak, többnyire játék idejük sem rövid. Mégis nagyon népszerűek, egyre többen szereznek be maguknak ilyen típusú társast. Vajon mi az oka annak, hogy ennyire közkedvelt ez a kategória?
A társasjátékok csoportosítása
A társasjátékokat többféle szempont szerint csoportosíthatjuk. Mielőtt játékot választunk magunknak, jó tisztában lenni azzal, hányan játszanak, hány éves kortól ajánlott és hogy milyen a típusa. Nem utolsó szempont az sem, mennyi idő kell a végigjátszáshoz.
Más-más társasjáték való ugyanis egy kisgyermekes családnak, más egy baráti társaságnak, és megint más egy vérbeli játékosokból álló csapatnak.
A társasjátékok jellegük szerint a következő főbb kategóriába sorolhatók: családi, party, absztrakt, asszociációs, stratégiai, kooperatív, fantasy. Jellemző tulajdonságaikat ismerve könnyen el tudjuk dönteni, melyiket vásároljuk meg.
A kooperatív társasjátékok együttműködésre ösztönöznek, a party társasjátékoknál ellenkezőleg: itt az izgalmat épp a versengésnek köszönhetjük.
Jó tudni azt is, hogy minden típus fejleszt valamilyen készséget: az asszociációs játékok főleg a szókincset, az absztrakt játékok pedig a logikus gondolkodást.
Mi jellemző a stratégiai társasjátékokra?
Külön műfajba sorolhatók a stratégiai társasjátékok: ez az a kategória, amit leginkább gyakorlott játékosoknak ajánlanak. Itt ugyanis a problémamegoldás, a logika és a koncentráció fejleszthető elsősorban, és némi fifikára, dörzsöltségre is szükség van.
A stratégiai társasjátékok legfőbb jellemzője, hogy a játék során bonyolult játékszabályokat kell betartani, szerteágazó figyelemmel, éberen kell lesni a partnerek minden mozdulatát.
Egyesek szerint hosszú és fárasztó minden stratégiai játék, mások nagyon izgalmasnak találják. Nem véletlenül! Hiszen itt a szerencsének nincs szerepe: a játékos ügyességén, eszességén múlik, le tudja-e győzni az ellenfelét. Itt meg lehet mutatni, kinek mennyire vág az esze! Jó taktikai érzék, tiszta tudat, végig kitartó összpontosítás kell a célba jutáshoz.
A legmenőbb stratégiai társasjátékok
A Compayánál többféle stratégiai társasjáték kapható, érdemes körülnézni a kínálatban. Itt már a legújabb, Fungi nevű kártyajáték is megrendelhető, ez az év egyik legizgalmasabb stratégiai társasjátékának ígérkezik! Már 10 éves kortól játszható, így a családi társasok között is helye van.
A játék célja, hogy minél több gombát gyűjtsünk az erdőben és végül serpenyőben megsüssük. Vigyázat! Légyölő galóca is van a pakliban!
Ugyanilyen szórakoztató játék a Skye szigete: Igaz vezérből lesz király. Ez lapkalehelyezős játék, ami igen gyakori mechanizmus a stratégiai társasjátékoknál, gondoljunk csak a kategória leghíresebb játékaira, a díjnyertes Catanra vagy a Carcassonnera! Ezek is 7-10 éves kortól játszhatók.
A népszerűség oka tehát az: itt bárki bizonyíthatja rátermettségét, a stratégiai játékok sikerélményt nyújtanak.
(x)