Nemrég videóban foglaltuk össze, mely nagy cégek nyitották meg pécsi telephelyüket az elmúlt néhány évben. Ezek közül majdnem mindegyiket külföldi anyavállalat irányítja, így a sikeres felvételi nagy százalékban idegennyelv-ismerethez kötött.
Az EU országok közül Magyarország sajnos igen rosszul áll, ha hihetünk az Európai Bizottság által közzétett 2017-es adatoknak, melyek aszerint rangsorolják az Európai Unió országait, hogy a 25 és 64 év közötti lakosság hány százaléka tud legalább egy idegen nyelvet: ezek szerint a magyar lakosság csupán 37%-a beszél mást a magyar nyelven kívül.
A tendencia már régóta az, hogy munkahelyszerzés és hosszútávú boldogulás szempontjából nem árt legalább angolul, sőt legalább két nyelven tudni anyanyelvünkön kívül. Sorra vettük a Pécsett jelenlévő nagyvállalatok karrieroldalait, hogy megnézzük: tényleg majdnem minden állásajánlatban szerepel-e elvárásként az idegennyelv-ismeret? A válasz: IGEN!
Dr. Huszti Judit, a PTE Idegen Nyelvi Központjának igazgatónője lapunknak megerősítette, hogy a cégek a jelentkezéskor általában elvárják a nyelvtudást igazoló dokumentumok csatolását is, de ez még kevés, mindig tartanak idegen nyelvű interjút.
Mi is a helyzet a pécsi és baranyai magyar lakosságot illetően? Hányan vannak, akik legalább egy nyelvet tudnak anyanyelvükön kívül? A Központi Statisztikai Hivatal népszámlálási adatai szerint 2011-ben a nyelvtudást taglaló kérdésre választ adók közül csupán 131.033 fő beszélt idegennyelvet Baranyában.
Dr. Huszti Judit szerint a demográfiai tényezők miatti visszaesés figyelhető meg a Magyarországon letett nyelvvizsgák számában. Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy míg 2016-ban összesen 134.520 akkreditált nyelvvizsgát jegyeztek, 2017-re ez a szám 116.759. Idéntől azonban valószínűleg emelkedés várható az ingyenes első nyelvvizsga bevezetése miatt, illetve azért, mert 2020-tól csak nyelvvizsgával lehet majd jelentkezni a felsőoktatásba. A korábbi statisztikákból csemegézhetünk még ITT!
A PTE különböző karain és az Idegen Nyelvi Központban egyébként mintegy 15 különböző típusú nyelvvizsgát tehetnek le az erre vágyók. Ezek közül talán a legismertebb az ECL nyelvvizsga, mely általános, egynyelvű és nemzetközi is lehet. Jelenleg 15 nyelvből tehetjük le, melyek a következők: angol, német, magyar, olasz, francia, lengyel, szlovák, spanyol, szerb, román, bolgár, orosz, cseh, horvát, héber.