A kültéren elhelyezett fafelületek esztétikáját rontja a rosszul megválasztott felületkezelés. Azonban ennél nagyobb problémát is okozhatnak az időjárás viszontagságai a fából készült épületrészekben, kerti berendezésekben, ha elmarad vagy silány minőségű lazúrt használunk.
A közterületeken található épületek, játszóterek elemeinek hibás kezelése miatt például gombásodás alakulhat ki, vagy éppen a nedvesség hatására korhadás, a szerkezeti elemek meggyengülnek. Ennek következtében később akár a hírekben is hallhatunk a bekövetkezett balesetekről.
Az is gyakori, hogy a silány minőségű lazúr környezetkárosító hatással bír, amikor belemosódik a talajba. A csome.hu minőségi Milesi termékeket is forgalmaz, melyek használata számos előnnyel jár, így elkerülhetőek a balesetek és egyéb kellemetlenségek.
A vékonylazúr előnyei
A kültéren található fából készült épületelemek, bútorok esetében kedvelt kezelési módszer a vékonylazúr használata. Ez az anyag ugyanis mélyen beszívódik a fa szerkezetébe, anélkül hogy vastag réteget képezne a felszínen, ellentétben az olajos vagy gyantás alapú anyagokkal.
A vékonylazúr réteg a fa természetes mintázatát emeli ki, valamint lehetővé teszi a fa légzését is. Ez a rendkívül rugalmas anyag a fa hőtágulásának és nedvességingadozásának hatására sem okoz repedéseket a felületen. A lazúr vízlepergető tulajdonságának köszönhetően pedig megakadályozza a nedvesség beszivárgását, ezáltal csökkentve a penészesedés és a korhadás esélyét is.
Színváltozatok
A vékonylazúr egyik legnagyobb előnye, hogy széles színválasztékban kapható, így mindenki megtalálhatja az otthonához és ízléséhez leginkább illő változatot. A természetes fa árnyalatok – mint a dió vagy mahagóni – mellett egészen a modern, színesebb megoldásokig terjed a kínálat.
A különböző árnyalatok harmonizálnak a fa természetes mintázatával, így a végeredmény mindig esztétikus és természetes hatású marad. Az UV-szűrőt tartalmazó lazúrok különösen népszerűek, mivel megvédik a festett felületet a napsugárzás fakító hatásától, ezzel biztosítva a hosszú távú színtartósságot.
A vékonylazúr használata
A vékonylazúr felvitele alapos előkészítést igényel. Először a fa felületét csiszolással simára kell munkálni, eltávolítva a régi festékréteget, szennyeződéseket. A lazúr egyenletes felviteléhez használjunk ecsetet vagy hengert, mindig a fa erezetének irányában dolgozva. Fontos, hogy vékony réteget vigyünk fel, amelyet hagyjunk teljesen megszáradni, majd szükség esetén ismételjük meg a folyamatot. A megfelelő rétegszám biztosítja a fa védelmét az időjárási hatásokkal szemben és esztétikus felületet eredményez.
Az előkészítés rendkívül fontos ennek a favédő rétegnek az esetében, mert a rosszul csiszolt felületen a lazúr egyenetlenül szívódhat fel, ami foltosodást eredményez. A minőségi vékonylazúr karbantartása fontos, és gyakoribb újrafestésre lehet szükség, mivel kevesebb mechanikai terhelést bír el, mint a vastag lakkok.
(x)