Manapság egy igazán felszerelt szerszámkészlet alapkelléke a multiméter, hiszen sokszor elkerülhetetlen annak használata egy-egy tevékenység során. Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogyan és mihez lehet előnyös ennek a szerkezetnek az alkalmazása.
A készülék minden elektromossággal foglalkozó szakértő számára elengedhetetlen, már csak az a kérdés, hogy otthon mi hasznát veszi valaki. Ebben a cikkben eláruljuk, hogy mikor és mihez praktikus elővenni.
Mi a multiméter, és mire használható?
A multiméter egy olyan eszköz, amivel nemcsak szakemberek találkozhatnak napi szinten, hiszen a legtöbb magánembernek is igen praktikus segítője lehet. A többfunkciós készülék számos célra használható, de legtöbb esetben méréshez vesszük elő. Az Elektrikstore.hu multiméterei között megtalálhatóak a manuális és az automatikus változatok egyaránt, viszont az analóg eszközöket leváltották a digitális verziók. Egy kezdőnek sem okoz problémát azonban ezek működtetése, hiszen egy jól felszerelt készülékről van szó, amit többféle mérésre alkalmaznak.
A korszerű gépeknek viszont már sokkal több funkciója van. Manapság az újfajta verziókkal több ellenállást és folytonosságot is lehet mérni. Akadnak olyan speciális modellek, amikkel pedig még a hőmérsékletet is le lehet ellenőrizni. A felhasználásuk tehát széles skálán mozog, nem véletlen érdemes tartani belőlük otthon legalább egy alapkészüléket.
Hogyan használható egy multiméter?
Egy igazán jó minőségi eszköz alkalmazását nem szabad félvállról venni, hiszen körültekintőnek kell lenni a használata közben. Egy hozzá nem értő számára elsősorban fontos, hogy a nulladik lépés mindig az aktuális készülék útmutatójának elolvasása legyen. Mivel minden márka terméke más és más, így azok működtetése is eltérhet egymástól. Ahhoz pedig, hogy biztonságosan lehessen vele elvégezni a feladatokat, nem árt elsajátítani a legfontosabb dolgokat a multiméter esetében.
Talán az egyik leglényegesebb, hogy minden ezzel történő munka során viseljünk védőszemüveget! Ez az összes villamossági tevékenységnél elengedhetetlen. Amire még érdemes ügyelni, hogy a piros vezetéket mindig a piros csatlakozóba, a feketét pedig a feketébe dugjuk bele! A piros a pozitív pólushoz, a fekete pedig a negatívhoz tartozik, viszont, ha nem szakemberként alkalmazzuk, akkor semmiképpen ne bekapcsolt árammal dolgozzunk! A munka előtt ellenőrizzük le a vezetékek állapotát, illetve tanulmányozzunk a szimbólumokat és a jeleket!
A multiméterek fajtái
Röviden pedig foglaljuk össze a legkeresettebb típusokat! Az egyik például az SMA MS professzionális kivitel, ami minden szükséges villamossággal kapcsolatos értéket képes meghatározni. Egyszerűbb megoldás viszont a VC 8300DL jelzéssel ellátott készülék, ami egyszerűbb munkákhoz lehet kiváló választás. A nagyobb teljesítményre ugyanis házi körülmények között nem nagyon lesz szükség, felesleges nagy költségekbe vernünk magunkat.
(x)