A tartományok és települések tiltakozása ellenére akár több száz konténert állíthat fel az osztrák belügyminisztérium a migránsok számára, s az osztrák parlament augusztus 17-én rendkívüli ülést tart a menekültkérdésről – jelentette a Die Presse című napilap szombaton.
A nyári szünetet megszakítva az osztrák képviselők arról a törvényről döntenek majd, amely lehetővé teszi, hogy a tartományok helyett a kormány jelölje ki a szükségszállásokat. A kormányjavaslat szerint az állam a menekültek befogadására olyan ingatlanokat bocsáthat rendelkezésre, amelyek felett maga rendelkezik, tehát magántulajdonú ingatlanokról nem dönthet.
Hans Niessl, Burgenland tartományfőnöke népszavazást kezdeményezne arról, hogy a kormány kijelölhesse-e a befogadóhelyeket, valamint azt szorgalmazza, hogy a túlterhelt tartományi rendőrség munkáját, akár a forgalom ellenőrzését a katonaság is segítse. Párttársa, Michael Häupl, Bécs szociáldemokrata polgármestere a népszavazás javaslatát elutasítja, a hadsereg bevonását az ellenőrzési folyamatokba pedig uniós szabályokba ütközőnek tartja.
Augusztus eleji adatok szerint Traiskirchenben 480, Salzburg és Karintia tartományokban kétszáz, Burgenlandban pedig ötven menekült lakott sátrakban. A konténerek felállításáig további sátortáborokat alakítanak ki. Pénteken megkezdték a salzburgi Schwarzenberg laktanyánál egy 300 fős sátortábor építését, amely várhatóan egy hétig áll majd. Eközben a karintiai Althofen polgármestere aláírásgyűjtésbe kezdett az ott felhúzandó sátrak ellen. A polgármester száz menekült befogadását tartaná vállalhatónak a tervezett 280 helyett.
Szombaton egy 86 főt szállító kamiont ellenőriztek Sankt Pöltennél az A1-es autópályán. Az alsó-ausztriai rendőrség közlése szerint hatvan afganisztáni, húsz iraki és hat pakisztáni migráns, köztük gyerekek, férfiak és nők utaztak a rakodótérben. Egy terhes nőt, akinek a 12 órás út során összeomlott a keringése, kórházba szállítottak, a többi menekültet a vöröskereszt itallal és meleg étellel látta el. Az embercsempész elmenekült, helikopterrel és kutyákkal keresik, eddig eredménytelenül.
Az embercsempészet az osztrák törvények szerint két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Azonban akár ötéves börtönbüntetést is kaphat érte valaki, amennyiben üzletszerű tevékenységként folytatta a csempészést, vagy embertelen körülmények között tartotta az érintetteket.
A legfrissebb adatok szerint Ausztriában az év első hat hónapjában több mint 28 ezer menekültkérelmet nyújtottak be, ezekből hatezret pozitívan bíráltak el. Naponta háromszáz menekült érkezik Ausztriába.