-0 C
Pécs
csütörtök, január 23, 2025
KezdőlapCsemegeMik a füvezés hosszútávú hatásai?

Mik a füvezés hosszútávú hatásai?

A krónikus marihuánahasználóknál a motivációért és döntéshozatalért felelősnek tartott agyterület, az orbifrontális kortex mérete kisebb lesz, az agy azonban több szempontból próbálja a hiányosságot ellensúlyozni – állapította meg mostanában végzett kutatás – írja az Origo.

A tanulmányban 48 felnőtt marihuána használót és 62 – a szer használóival nemben és korban megegyező – kábítószerrel nem élő embert hasonlítottak össze. A torzító hatás miatt a neurológiai problémákkal küzdőket, a pszichózisban szenvedőket és a fejsérülésen átesett embereket kizárták a vizsgálatból. A tanulmányban résztvevő marihuána használók 10 éven keresztül, átlagosan napi háromszor fogyasztottak a szerből. Ez nagyon erős függőségnek számít, a jellemző inkább a napi egyszeri vagy még ritkább fogyasztás. A kutatók három különböző MRI technikát kombináltak annak érdekében, hogy kiértékeljék a különböző agyi jellemzőket: az orbifrontális kéreg térfogatát, annak kapcsolati hálózatát, és a fehérállomány strukturális integritását.

„Azt találtuk, hogy amíg az orbifrontális kortex kisebb lett, addig az agyterület fehérállományának integritása és a különböző agyterületekkel való kapcsolatok száma nagyobb lett. Az eredményekből arra lehet következtetni, hogy létezik egy komplex sablon, amellyel az agy képes kompenzálni a hiányosságait annak érdekében, hogy működése zavartalan maradjon” – mondta Francesca Filbey, a Texasi Egyetem neurogenetikusa.

Fibley megjegyezte, hogy az eredményeket jelentősen befolyásolhatja a marihuánafogyasztó életkora. Minél korábban kezdte el valaki a szer használatát, annál erősebben jelentkeztek a védőhatások: az erősebb agyi összeköttetés és fehérállomány integritása. A marihuána fogyasztásának hossza azonban erodálta ezeket a pozitív hatásokat, és 6-7 éves használatot követően az agyi kapcsolatok és a strukturális integritás kezdett leépülni.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő