-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapAbszolút videó„Mikor először kőhöz nyúltam, akkor dőlt el, hogy szobrász leszek”

„Mikor először kőhöz nyúltam, akkor dőlt el, hogy szobrász leszek”

Új sorozatunkban Pécsett élő, tanuló, Pécsett alkotó művészeket mutatunk be. Elsőként Lengyel Péter szobrásszal, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának oktatójával beszélgettünk műtermében arról, hogy mi vitte a pályára, mit tart igazi kihívásnak, és persze készülő szobrait is láthattuk.

– Mikor és hogyan dőlt el, hogy szobrász lesz?
– A vizualitás nagyon korán elkezdett érdekelni, keresztapám rajztanár volt, tehát a családban is voltak olyan hagyományok, melyek fiatalként inspiráltak. Ezért jelentkeztem a szegedi Tömörkény István Művészeti Szakközépiskolába, ahol egyébként a felvételin a szobrászat mellett a grafikát is megjelöltem, de mivel elég plasztikusak voltak a rajzaim, ezért hála Istennek szobrásznak vettek fel. Mikor a szakközépiskolában először kőhöz nyúlhattam, akkor dőlt el, hogy szobrász leszek.

Eleinte csak a kövek megformálása érdekelte

– Miért volt ilyen fontos élmény ez a kőhöz nyúlás?
– Ez egy jó kérdés (nevet). Talán az anyag ellenállása fogott meg, és a kihívás, amit egy kő végigdolgozása, a kővel való kontaktus jelentett.

– Hogyan jellemezné saját művészetét?
– Alapvetően sokáig elkísért a kő, még a doktori képzésemben is kőszobrokat készítettem, bár akkor már párosítottam a követ más anyagokkal is. Ebben az időszakban nagyon foglalkoztatott az, hogy a követ hogyan lehet eltartani, könnyeddé tenni, esetleg olyan anyagokkal megemelni azt, amiknek eredetileg nem tartó-funkció a szerepe. Például érdekelt, hogy mágnessel hogyan lehet egy követ tartani vagy épp mozgatni.

Az irredenta szoborcsoport átiratán dolgozik

– Jelenleg is ez érdekli?
– Ez feloldódott már, abban az értelemben, hogy már nem kizárólag kővel foglalkozom, sőt azt sem állítanám biztosan, hogy szobrok készítésével foglalkozom. Inkább azt mondanám, hogy szobrászattal foglalkozom, de nem a szoborkészítés által. A jelenlegi munkáimat már reflektív alkotásoknak nevezném, azaz a szobrászat jelenlegi helyzetére utaló műveket próbálok készíteni.

– Pécsett a szobrászoknak milyen lehetőségei vannak?
– A Pécsi Tudományegyetemnek köszönhetően Pécsen kifejezetten sok szobrász él, ami egyrészt szerencsés, másrészt viszont nagy kihívás, hiszen annyi munka nyilvánvalóan nincsen számukra a városban, amennyit ennyi szobrász el tudna végezni. Kihívás tehát ezért a pályán maradni, és ezért sokan például tanárként, vagy más módon próbálják a megélhetésüket biztosítani, és emellett foglalkoznak a szobrászattal.

Lengyel Péter műtermében, két készülő művével

– Ön is tanít az egyetemen. Mi a legfontosabb, amit át szeretne adni a hallgatóknak?
– Nehéz erre röviden válaszolni, hiszen nyilván rengeteg olyan szakmai ismeret- és tudásanyag, rengeteg szépség van, amit át lehet és át kell adni, meg kell mutatni a hallgatóknak, akik mint mondtam, nem feltétlenül tudnak a pályán maradni, épp ezért a szakmai dolgokon túlmenően a legfontosabb az, hogy olyan fiatalok kerüljenek ki az egyetemről, akik nyitott, fogékony, értelmiségiek tudnak lenni, akik munkájukban kreatívak. Az egyetem művészeti karának képzése szerencsére ezt erősíti.

– Most min dolgozik?
– A legújabb sorozatom is reflektív munka, az a címe, hogy „Redenta szobrok”, az elszakított országrészeket jelképező 1921-ben felavatott „Irredenta szoborcsoport” után, melynek a négy égtájat és a Magyarországtól elszakított négy országrészt jelképező szobrait a második világháború után megsemmisítették. Az én szobraim egyfajta átiratai az eredeti szobroknak. Például a „Kelet” nevű szobromon Attila nem a láncra vert, Erdélyt jelképező fiatalt szabadítja fel, hanem Szíriát. Így szeretnék utalni a jelenlegi háborús helyzetre.

– Ha jól látom, készül egy másik darabja is a szoborcsoportnak.
– Igen, most készül a „Nyugat”, melynek eredetijén a nyugati vármegyéket jelképző fiatal borul védelmet kérve a szent koronára. Az én átiratomban ez az ifjú egy izraelita fiú. Fontos volt számomra, hogy ne csak a migránsprobléma vetődjön fel itt, hanem általánosan annak a szörnyű állapotnak az átélése, amikor valaki menekülni kénytelen a saját hazájából. Ezért is választottam az izraelita fiút, hiszen a leghíresebb migránsnép a zsidók voltak. Igyekeztem, hogy ne legyen túl aktualizált ez a mű, és nem mondanám migránspárti megnyilatkozásnak sem, sokkal inkább emberpártinak. Úgy gondolom, hogy túl kell tudni nézni a saját problémáinkon és minden embertársunkhoz szolidaritással kell viszonyulni.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő