6 C
Pécs
kedd, november 26, 2024
KezdőlapAbszolút NőFészekMikor rántsuk le az álszakállt?

Mikor rántsuk le az álszakállt?

Ablakban sorakozó, tisztára pucolt kis csizmák, rejtélyes árny az ablak alatt, csing ling ling száncsengő, no meg a piros orrú Rudolf. A Mikulás talán az egyik legkedvesebb szereplője a gyerekek fantáziavilágának, úgyhogy ha csak egy mód van rá, túlbuzgó szülőként nem nyírjuk ki idő előtt az öreg szakállas urat. 

A mai értelemben vett Télapó misztériuma a 19 századig nyúlik vissza, a gyerekek azóta „elszenvedői” a felnőttek világméretű összeesküvésének. Ám kétségtelenül édes hazugságról van szó, pontosabban egy meséről, melynek mindannyian részesei vagyunk, sokszor akkor is, ha nincs gyerekünk, és magunk sem vagyunk már óvodások.

Mikulás

A bennünket körülvevő gazdasági alapokon nyugvó világ azonban magasról tojik a fantáziavilágra. A pláza tulajdonosokat kicsit sem érdekli, hogy a gyerekek vajon milyen meggyőződéssel hisznek tovább a nagy szakállú batyus öregúrban, ha minden üzletben ott ücsörög egy, aki ráadásul pont annyira hiteles, mint a húsvéti nyuszi piros szatén jelmezben.

A lényeget mindenki érti, az egymillió dolláros kérdés az, vajon mit tehetnek a szülők? Be kell avatniuk négy éves gyereküket a kegyetlen valóságba? És mi van akkor, ha a kortársak rendkívül felvilágosultak, vagy az idősebb testvérnek eljárt a szája?

– Tény, hogy az utóbbi években nagyobb a zavar a szülők fejében. Nem tudják, mit mondjanak csemetéiknek a mozgólépcsőn szembejövő mobilozó Mikulásról, vagy a feltűnően fiatal, kissé pityókás Télapóról. Sok szülő ráadásul úgy gondolja, gyermeke érettebb, okosabb lesz attól, ha tisztában van a realitással – ismerteti a helyzetet Goldmann-né Fehér Hajnalka gyermekpszichológus.

Teljesen felesleges azonban siettetni ezt az egészet – fűzi tovább a gondolatait a szakember – az érési folyamatnak köszönhetően a gyerek 6-7 éves korára egyre inkább szét tudja választani a realitást az álomvilágtól. Egészen addig viszont szüksége van a misztikumra, és a mesékre.

Mikulás

A szülői érzékenység nagyon fontos. Észre lehet ugyanis venni, hogy a kicsi akar-e még hinni a Mikulásban vagy sem. Ha nem kertel, és felteszi a konkrét kérdést, tanácsos nyitva hagyott kérdéssel felelni, például így: „Miért te mit gondolsz?” „Szerinted sincs Mikulás?” „De akkor ki hozza az ajándékokat?” stb. Így kitapogathatjuk, hogy a gyermek az álomvilághoz vagy a realitáshoz van közelebb, és az alapján tudjuk továbbszőni a beszélgetést.

– Amennyiben érzékeljük, hogy mindenféle megoldásokon töri a fejét, hogy összehozza a képzeletét a valóságban tapasztaltakkal,  akkor ezek már jelek arra, hogy a kicsi logikai gondolkodása előrehaladott, és egyre inkább beengedi a valós információkat a gondolatmenetébe – így a pszichológus.

A Télapó témát a nagy leleplezés után sem érdemes teljesen lógva hagyni. Mindenképpen avassuk be a gyerekeket a legenda kialakulásába, mert ezzel érthetővé tesszük számukra hogy miért „hazudtak” nekik a felnőttek éveken át. Ne felejtsük el továbbá, hogy visszacsöppenni a fantáziavilágba időnként mindenkinek jól esik, vagyis a Mikulás és a rénszarvasok szellemét az igazság felfedése után is fent lehet tartani a családban az ünnepek alkalmával.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő