2 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapKultZónaMilliárdokat érő Stradivarit kapott a pécsi zseni

Milliárdokat érő Stradivarit kapott a pécsi zseni

A pécsi Várdai István rengeteg nemzetközi elismerést gyűjtött eddig be, játszott a már a világ legjobb koncerttermeiben. Most egy névtelen mecénás ajándékozta meg a kivételes tehetséget.

A csellista eddig is az egyik legértékesebb mesterhangszeren játszott, hiszen egy 1720-ban készült Montagnana csellón adott koncertet világszerte, ám most még exkluzívabb hangszert kapott.

A legendás csellót Ex du Pré-Harrell Stradivarius néven tartják számon, utalva korábbi tulajdonosaira: a tragikusan fiatalon, sclerosis multiplexben meghalt Jacqueline du Pré angol csellistára és Lynn Harrell amerikai művészre.

Minden idők leghíresebb hangszerkészítője, Antonio Stradivari életében körülbelül 1100 hangszert készített, közülük 750 maradt fenn, ebből mindössze 65 cselló. Egy-egy Stradivari-cselló ára dollármilliókban, forintmilliárdokban mérhető. Az 1673-ban készült hangszer volt az első cselló, amelyet Stradivari a tanulóévek után saját műhelyében, önállóan készített.

Nagy öröm, hogy a fantasztikus hangszer sok évtized után visszatért Európába. Az pedig az egész magyar zenei élet számára nagy megtiszteltetés, hogy ezentúl magyar művész játszhat rajta, hiszen Starker János óta nem volt magyar csellistának Stradivari-hangszere – mondta Várdai István hétfői sajtótájékoztató.

Körner Tamás, a művész impresszáriója szerint a mesterhangszereket vásárló mecénásoknak komoly érdekük fűződik ahhoz, hogy hangszerükön a legkiválóbb muzsikusok játsszanak. Az, hogy a német mecénás erre Várdait tartotta a legérdemesebbnek, újabb bizonyítéka a magyar csellista klasszisának.

A fiatal csellista a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Mező László, a bécsi Zeneakadémián Reinhard Latzko tanítványa volt, majd 2010 őszétől Németországban, a Kronberg Akadémián Frans Helmerson növendékeként folytatta tanulmányait, 2013-tól pedig a világhírű intézmény oktatójaként is tevékenykedik.

Budapest, 2016. december 12. Várdai István csellómûvész az 1673-ban készült Stradivari-csellójával a Mûvészetek Palotájában rendezett sajtóbemutatón 2016. december 12-én. A hangszert, amelyen korábban Jacqueline du Pré és Lynn Harrell világhírû, csellómûvészek játszottak egy német mecénás adta a magyar mûvésznek tartós használatra. MTI Fotó: Kovács Tamás

Várdai István az 1673-ban készült Stradivari-csellójával 

Több nemzetközi versenyen kapott kimagasló elismerést: 2008-ban első díjat nyert a 63. Genfi Nemzetközi Zenei Versenyen, valamint övé lett a közönségdíj, a Coup de Coeur Breguet-díj és a Pierre Fournier-díj is. Moszkvában 2007-ben harmadik díjat nyert a XIII. Nemzetközi Csajkovszkij Versenyen, 2006-ban Berlinben az Emanuel Feuermann Gordonkaversenyen a Kronberg Akadémia különdíját kapta, illetve első helyezést ért el az Ausztriában rendezett XIII. Nemzetközi Brahms Versenyen.

A 2009-ben Junior Prima Díjjal kitüntetett művész páratlan módon háromszor nyerte meg a Popper Dávid Nemzetközi Zenei Versenyt, s 2014-ben első lett Münchenben, az ARD Nemzetközi Csellóversenyén.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő