Az allergia nagyon sok ember életét megkeseríti. A tünetek jelentkezése esetén minél előbb érdemes azonosítani azokat az anyagokat, amelyek az allergiát okozzák. Ha már tisztában vagyunk azzal, hogy a szervezet mikre reagál allergiával, akkor azt el tudjuk kerülni, vagy ha ez nem lehetséges, akkor fel tudunk rá készülni és kezelni tudjuk.
Az allergiateszt segít kideríteni azt, hogy mire vagyunk allergiásak, azonban a pontos diagnózishoz ismerni kell a beteg kórtörténetét és tüneteit is.
Az allergiatesztek
A Ju-Med Egészségcentrum allergológiai szakrendelésén is lehetőség van allergiateszt végzésére, melynek kétféle módja van. Tudni kell, hogy ezeknek a teszteknek nem 100%-os az érzékenysége, hiszen vannak olyan betegek, akiknél minden teszt negatív, azonban határozottan allergiás reakcióktól szenvednek.
Nem érdemes allergiatesztet végezni azoknál, akik semmiféle allergiás tünetet nem mutatnak, hiszen az is lehetséges, hogy bizonyos anyagokra pozitív tesztet produkálnak, ez viszont csak a szervezetükben lévő ellenanyagot jelzi és semmiféle teendőt nem igényel.
A bőrteszt
A légúti és az ételallergéneket gyors bőrteszteléssel azonosíthatjuk, melynek során az allergológus szakorvos a kar vagy a hát bőrén megsérti a bőr felső rétegét és bejuttatja az allergéneket. Az eredmény már 20 perc elteltével látható, az allergiát okozó anyag piros, duzzadt foltot eredményez.
Ha kémiai anyagokra szeretnénk tesztelni, például tartósítószerre, színezékre, illatanyagra, fogászati anyagra, akkor a hát bőrére ragasztanak fel tapaszokat, melyeket néhány nap elteltével lehet eltávolítani és leolvasni.
A szakorvost mindig tájékoztatni kell a szedett gyógyszerekről, valamint az allergiaellenes szerek szedését átmenetileg fel kell függeszteni, mert ellenkező esetben hamis eredményeket kaphatunk.
A vérteszt
Vannak olyan helyzetek, amelyekben nem lehet bőrtesztet végezni. Például ha az allergia elleni gyógyszereket nem lehet időlegesen sem elhagyni, a páciens várandós, esetleg a bőre nincs megfelelő állapotban a teszthez, mert például ekcémával vagy pikkelysömörrel küzd.
Kisgyermekek esetében is célszerűbb inkább vértesztet végezni, hiszen egyetlen kis szúrással nagyon sok mindenre tesztelhetjük őket. Akkor is vértesztet kell végezni, ha attól tartunk, hogy a beteg a bőrpróba során túl erős reakciót mutatna.
Vérteszttel légúti allergéneket, ételeket, méhcsípést és gyógyszereket lehet vizsgálni.
A molekuláris allergiadiagnosztika
Amennyiben a vér- vagy a bőrteszt pozitivitást mutatott bármilyen allergénre, akkor ezzel az eljárással pontosítani lehet az allergént, hiszen a vizsgálattal molekuláris szintre mennek le. Ezzel konkretizálhatjuk a diagnózist, illetve eldönthetjük, hogy alkalmas-e a páciens az immunterápiára.
Az allergiateszt értékelését mindig bízzuk szakemberre, aki a kórtörténet, a tünetek és a teszt eredményének fényében mérlegeli a diagnózist.
Az allergia népbetegség – nem érdemes szenvedni, forduljon inkább szakemberhez és kezelje a problémát.
(x)