Az alacsony rostfogyasztás súlyos következményekkel járhat azáltal, mivel krónikus megbetegedéseket generálhat. A kettő közötti összefüggést Denis Burkitt kutatta, akinek az ezzel kapcsolatos feltevései Burkitt-hipotézis néven híresültek el. Bővebben: Milyen összefüggés van az alacsony rostfogyasztás és a krónikus megbetegedések között?
Ön tudja, hogy miért veszélyes az alacsony rostfogyasztás?
Az alacsony rostfogyasztás okozta kockázatokkal ma már a legtöbb ember tisztában van, vagy legalábbis sokat hall róla. A LifestylePro Academy Életmód és táplálkozási tanácsadó képzésen is szó esik róla, hiszen a kiegyensúlyozott táplálkozás az egészséges életmód része.
De mi is a Burkitt-hipotézis lényege? Burkitt Ugandában járva azt tapasztalta, hogy az ott élő középkorú lakosok között lényegesen kisebb az olyan krónikus megbetegedések előfordulása, mint a vastagbéltumor, a vastagbél-divertikulumok, a visszeresség, az érelmeszesedés, a cukorbetegség, az asztma.
Egyes betegségek kialakulása összefüggésbe hozható az alacsony rostfogyasztással
Miért fogyasztanak a nyugati országokban kevés rostot? Azért, mert elterjedt a természetes alapanyagok módosítása, feldolgozása. Míg a tanulmányában Burkitt legalább napi 50 grammot meghaladó rostfogyasztásra tett javaslatot, addig napjainkban az átlag rostfogyasztás mértéke alig éri el a napi 15 grammot.
Azon olcsón beszerezhető, ízesített, ultra feldolgozott élelmiszerek hódítanak, amelyeknek a marketingje befolyásolja az emberek gondolkodásmódját.
Mi a rost?
A rost fontos tápanyagforrás a vastagbél mikrobiomja számára, segít az egészséges bélflóra fenntartásában, az immunrendszer optimális működésében. Befolyásolja a táplálék áthaladási idejét a bélcsatornán, a baktériumok által termelt rövid láncú zsírsavak termelődését is.
Kellő mértékű fogyasztása sok egészségügyi hasznot tartogat. Rostban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a gyümölcsök, a zöldségek, a hüvelyesek és a teljes értékű gabonák.
Milyen előnyökkel jár a rostgazdag étrend?
Számos kutatást végeztek ezzel kapcsolatban, amelyek szerint a kellő rostfogyasztás:
- Jelentősen csökkentheti a vastagbél tumoros megbetegedéseinek kockázatát. A World Cancer Research Fund kísérlete alapján a rostfogyasztás 10%-os növelése 10%-kal csökkenti a vastag- és végbél rákos megbetegedéseinek kockázatát.
- A magasabb rostfogyasztás 15-30%-kal csökkenti a szív-érrendszeri betegségek következtében kialakult halálozás, a koszorúér betegségek, a stroke, a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
- Napi 50 gramm rostot tartalmazó étrend fogyasztása után már 2 hét elteltével mérhetően javul a bélrendszeri mikrobiom állapota.
- Sikeresen csökkenthető a cukorbetegség szövődményeként fellépő metabolikus változások kialakulása.
- A magasabb rostbevitel csökkenti az összkoleszterin, a triglicerid és az LDL-koleszterin szintjét.
Fogyasszon Ön is elegendő rostot egészsége megőrzése vagy helyreállítása érdekében!
(x)