Péntek reggel megnyitja kapuit a vásárlók előtt Pécs új vásárcsarnoka. Cikkünkben az összes fontos információt megmutatjuk, amit tudni lehet, és néhány hasznos tippel is segítünk.
Bár sok rémhír terjedt arról, hogy az új csarnokba nem fognak átmenni a régi árusok, ezek a pletykák alaptalannak bizonyultak. Jól mutatja ezt a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. (PVH) kimutatása is. Ebből kiderül, hogy a régi csarnok bérlőinek több mint 80 százaléka költözött át, és akadnak újonnan a bérlői közösséghez csatlakozó árusok is. Voltak, akik attól tartottak, évente növekedni fog a bérleti díj, de ettől sem kell tartani. Az üzletek és pavilonok esetében 5, az asztaloknál 3 évig garantáltan nem változik majd a szerződésben foglalt összeg.
Emellett a PVH nyitási ajándékkal is kedveskedett valamennyi bérlőnek a héten.
Alig van üres árusítóhely
A PVH arról is beszámolt, hogy jelenleg a 30 beltéri pavilonból 29-nek már van bérlője, míg a 36 üzlethelyiség közül csupán 3 szabad még.
Az új csarnokban összesen 184 beltéri árusítóasztal van, amelyből közel 160 elkelt. Az alkalmi árusok számára is tartanak fent helyeket.
A csarnok külső oldalán is van 4 pavilon, ezek közül eddig kettő talált gazdára, míg a 82 külső árusítóasztal nagy része is elkelt már.
[su_box title=”Nyitvatartás” style=”glass” box_color=”#827edf” radius=”2″]
Hétfő–péntek: 05.00–17.00
Szombat: 05.00–14.00
Vasárnap: ZÁRVA
Gombavizsgálat
Hétfő–szombat: 05.00–13.00
Vasárnap, főszezonban (május–november): 17.00–19.00
Az új csarnokot akadálymentesen is meg lehet közelíteni, az északi oldalon található középső bejáraton keresztül.[/su_box]
Parkolás
Az új vásárcsarnok közvetlen környezetében, a délkeleti oldala mellett 47 gépjármű befogadására alkalmas parkoló is épült, ezekből kettőt a mozgássérült látogatók számára tartanak fenn.
Mivel a parkoló elsődleges célja, hogy megkönnyítse az autóval érkezők számára a vásárlást, ehhez igazodva alakították ki a tarifákat is. Ez alapján az első óra parkolás ingyenes lesz, ezt követően pedig minden megkezdett óráért 400 forintot kell majd fizetnie a gépjárművel érkezőknek. A PVH azonban az első héten nem fog parkolási díjat szedni, július 15-ig tehát ingyenesen lehet használni az új parkolót, azonban arra kér mindenkit a vállalat, hogy valóban azok használják ki ezt a lehetőséget, akik a csarnokba szeretnének betérni.
A csarnok közelében más parkolási lehetőség is van, úgy mint a közterületi várakozóhelyek (200 forint/óra, minimum várakozási idő 15 perc), a vásárcsarnok melletti körforgalomból megközelíthető, 100 autó parkolását biztostani tudó, a Biokom üzemeltetésében álló „Boccaccio parkoló (150 forint/óra, minden megkezdett fél óra 75 forint), illetve a nem messze található Domus parkoló (ingyenes).
A kerékpárosokra is gondoltak
A pécsi kerékpárutak hossza folyamatosan növekszik, ezzel arányosan egyre többen is használják a biciklijüket napi szinten, akár a bevásárláshoz is. Az új vásárcsarnok tervezése során éppen ezért alakították ki úgy a környezetet, hogy a kerékpárosok számára is kényelmes legyen az épület megközelítése.
Emellett az is biztosított, hogy aki két keréken érkezik, a bevásárlás idejére tudja hova tenni a biciklijét. Összesen 34 kerékpártárolót alakítottak ki a tervezők, közel a bejáratokhoz.
- 5 db a Bajcsy-Zsilinszky utcai bejáratnál
- 16 db az „átjáró” részen
- 8 db a piactéren
- 5 db az északi homlokzat keleti végénél
Látogatói szolgáltatásokból sem lesz hiány
Tájékoztatótáblák: A vásárcsarnok minden bejáratánál tájékoztatótáblák segítik a látogatókat abban, hogy mit hol találnak meg. A vakok és gyengénlátók számára nyújt segítséget az északi oldal középső bejáratánál elhelyezett Braille-írással ellátott tájékoztató.
Honlap: Elindult a vásárcsarnok saját honlapja (pecsivasarcsarnok.pvh.hu) is, amelyen keresztül minden szükséges információhoz hozzá lehet jutni. A weboldal mobiltelefonon keresztül is jól használható.
Hangostérkép: Az új honlapon elérhető és letölthető a vásárcsarnok hangostérképe is, amely a látássérülteknek nyújthat majd nagy segítséget.
Wifi: Az épületben ingyenes wifi-elérést biztosítanak a látogatók számára.
Ivókutak: Aki vizet venne magához, az ételudvarban két ponton, míg a főhajó nyugati végében a Zsolnay ivókútnál csillapíthatja szomját.
Kulturált illemhelyek: Az új vásárcsarnok délnyugati részén összesen 9 női, 8 férfi és 1 mozgássérült mellékhelyiség található, ezek egyszeri használati díja 200 forint/fő.
Környezetvédelem
A tervezés, kivitelezés során nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a környezetvédelmi szempontok is érvényesüljenek az új épületben. Ami nagyon fontos, hogy a csarnok területén szelektíven gyűjtik a szemetet, összesen 50 hulladéktárolót helyeztek ki.
Az épület tetejére napelemeket telepítettek. Ezek segítenek abban, hogy megújuló energiát használva zöldebben működhessen a létesítmény. A várakozások szerint a megújuló energia részaránya közel 47 százalékot tesz majd ki.
[su_box title=”Sok újdonság várja a látogatókat” style=”glass” box_color=”#827edf” radius=”2″]
Azt már korábban is megírtuk, hogy jelentősen gazdagodni fog a helyi és regionális termelői kínálat, ami a tejtermékekre is vonatkozik. Az őstermelők jelenléte is kiemelten fontos, így ezen a téren is komoly bővülésre számíthat mindenki.
Az egyik leglátványosabb újítás a régi csarnokhoz képest az lesz, hogy itt már ételudvar várja az éhes piaclátogatókat. A bevásárlóközpontokból ismerős megoldásnak köszönhetően kényelmesen lehet falatozni, és a kínálat is szélesebb lesz a korábban megszokottnál. Ráadásul nem csak a megszokott hurka-kolbász vonal jelenik meg az ételudvarban, hanem a nemzetközi konyha ízeivel is találkozhatunk.
Fontos újítás még a legkülönfélébb mentes, reform és vegán termékek megjelenése, ezzel is követve a kor elvárásait, de a borkedvelők is megtalálhatják majd a számításukat, hiszen a korábbinál sokkal szélesebb borkínálata lesz az új csarnoknak.[/su_box]