Ha reggelente alig várod, hogy megcsapja az orrod a megmentő kávégőz illata, akkor biztos kíváncsi vagy, hogy a rendszeres kávézás vajon egészségtelen függőség, vagy inkább egy előnyős szokás. Pécsi dietetikussal rántjuk le a leplet.
A kávé egészségre gyakorolt hatásai elég ellentmondásosak lehetnek, hiszen antioxidáns tartalma kiemelkedő, így számos betegség kockázatát csökkentheti, azonban a benne lévő koffein, stimuláló hatása miatt sok embernek megzavarhatja a nyugodt alvását. A kávé előnyeit és hátrányait Jermendi Éva pécsi dietetikussal gyűjtöttük össze.
Pro 1: Tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal
Egy csésze kávéban jelentős mennyiségben találhatók vitaminok és ásványi anyagok, nevezetesen a B2-vitamin, B5-vitamin, mangán és a kálium. Kiemelkedő továbbá a kávé, az antioxidáns tartalmában is. Sok ember annyi kávét iszik, hogy a napi antioxidáns bevitelét a kávéfogyasztásból fedezi.
Pro 2: Csökken a fáradságérzet és felpörög a teljesítményünk
A szakember elmondja, hogy az antioxidánsok mellett a kávé fő hatóanyaga a koffein, mely az agyban képes blokkolni az adenozint, egy gátló agyi hormont, ezáltal növeli más hormonok szintjét, mint például a noradrenalin vagy dopamin – ezáltal csökken a fáradtság érzet és éberebbnek érezhetjük magunkat. A reggeli presszó után észrevehetjük magunkon a hangulatnövekedést, gyorsabb reakció időt és éberséget. Ráadásul anyagcserénket és teljesítményünket is felpörgetheti, de sajnos ez csak rövidtávon igazak, mert hosszú távon, a mindennapos koffein adaghoz hozzászokik a szervezet, így stimuláló hatása is csökken.
Pro 3: Csökkentheti az Alzheimer-kór és Parkinson-kór kockázatát
Jermendi Éva elmeséli, hogy egyes tanulmányokban azt figyelték meg, hogy a kávé csökkentheti az Alzheimer-kór és Parkinson-kór kockázatát időskorban. Napi egy csésze kávé továbbá hozzájárulhat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának megelőzéséhez, nagyobb mennyiség esetén akár a májbetegségek kockázatát is csökkentheti. Egyes felmérések azt is mutatják, hogy azok, akik rendszeresen kávéznak, kevésbé hajlamosak depresszióra.
[su_quote]
Összefoglalva azt állíthatjuk, hogy gyorsabbak, okosabbak és egészségesebbek lehetünk a kávétól.[/su_quote]
– mondja Jermendi Éva, dietetikus
Kontra 1: Ha túlzásba visszük, jöhet a szorongás
A sok jó mellett, a koffein rossz tulajdonságait se feledjük. A túlzott kávéfogyasztás, nyugtalansághoz, erős szívdobogáshoz és akár szorongáshoz is vezethet, ezért aki úgy érzi, hogy érzékeny a koffeinre, jobb, ha elkerüli, de legalábbis csökkenti a kávéfogyasztást.
Kontra 2: Lehet, hogy nem megy majd tőle az alvás
Másik nem kívánt mellékhatása, amit biztos sokan tapasztaltunk már, hogy megzavarja az alvást, ezért délután 14:00 után már nem ajánlott kávét inni. Plusz érdemes tudni a vizelethajtó és vérnyomás emelő hatásáról is, rendszertelen fogyasztás esetén.
Kontra 3: Függők is lehetünk
A következő negatívuma a kávénak, hogy függőség is kialakulhat és rendszeres fogyasztás hatására, egyfajta tolerancia alakul ki, tehát vagy elveszti a hatását, vagy nagyobb adag szükséges a kívánt hatás eléréséhez. Előfordulhat, hogy fejfájás, fáradtság vagy ingerlékenység jelentkezik a koffein hiánya miatt.
[su_box title=”Ha jót akarsz magadnak, így idd a kávét” style=”glass” box_color=”#f7a870″ title_color=”#000000″]
A legfontosabb, hogy semmi egészségtelen adalékot ne tegyünk bele, vagyis a cukrot, mesterséges krémesítő szereket hagyjuk a boltok polcain. A kávézókban kapható divatos, mindenféle ízű szirupokat is hagyjuk el. Várandós anyukák, magas vérnyomással, szorongással élők, vagy akik álmatlansággal küzdenek jobb, ha elkerülik a rendszeres kávéfogyasztást. Végül, de nem utolsó sorban: csak mértékkel kávézzunk![/su_box]