Zajlik az előző uniós költségvetési ciklushoz kapcsolódó pályázatok elszámolásának lezárása. A pécsi önkormányzat minden rendelkezésére álló forrást felhasznált, igaz, ezek egy részét magának kellett megelőlegeznie, és 2019 után új projekteket is benyújtott az uniós keret minél alaposabb felhasználása érdekében.
Hogy a pécsi uniós projekteket be tudják fejezni, a pécsi közgyűlés az elmúlt években számos alkalommal szavazott meg pluszpénzeket ezekre, mintegy megelőlegezve az uniós finanszírozást. Így tettek például a nagyobb értékű projektek esetében is, mint például az új vásárcsarnok építése, a Misina-tető felújítása és a Lauber Dezső Sportcsarnok energetikai felújítása. A projektek a tervezés óta megdrágultak, így több esetben emiatt is muszáj volt forrást biztosítani a befejezésükhöz. Ezt a szigorú elszámolási szabályok miatt csak saját kasszából tudja ilyenkor megtenni a város, és jó esetben később az egész összeget, rossz esetben annak csak egy részét visszakapja az államtól – vázolta lapunknak Ruzsa Csaba gazdasági ügyekért felelős alpolgármester.
– Nyilvánvaló volt az is, hogy ha nem teszünk semmit a 2019-ig elindított projektek alapján, akkor a keret egy részét nem tudtuk volna felhasználni, azaz ezek a pénzek bent ragadtak volna. A pécsiek igényei szerint ezért olyan új projekteket indítottunk el és finanszíroztunk meg 2020-ban és 2021-ben, amelyeket később el tudunk számolni az uniós keretünk terhére – tette hozzá Ruzsa Csaba.
Ilyen plusz vadonatúj projekt lett például a Diána téri piac és a környékbeli zöldterület megújítása. Ezek a projektek is növelik a forrásfelhasználás arányát, ami legalább 99 százalék körül várható, de a ráemelési kérelmek pozitív elbírálása esetén nagy eséllyel 100 százalék lehet.
A városvezetés bízik benne, hogy az irányító hatóságnál, azaz az illetékes minisztériumnál teljes egészében elfogadják mind a ráemeléseket, mint az új projektre költött forrásokat, és azokat visszatérítik a város kasszájába. A zárási folyamat és a kifizetés a városnak több hónapot is igénybe vehet. Például az új vásárcsarnok esetében is az első ráemelés több mint egy év alatt jött meg, így itt is hosszabb folyamattal kalkulálnak. Ruzsa Csaba szerint az eddigi tapasztalatok alapján a teljes zárásra 2024 őszén, 2025 tavaszán kerülhet sor.