Döbbenetes és szomorú: több mint felére csökkent az elmúlt két évtizedben a hazai fecskeállomány, azaz mára minden második madár eltűnt az ereszek alól. Mi is tehetünk ez ellen: tavasz közeledtével kitehetünk műfészkeket, felszerelhetünk fecskepelenkákat, sőt fecskebarát falat is tervezhetünk, hogy segítsük a hasznos kismadarakat.
Mint olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) honlapján, a fecskéknek és a denevéreknek óriási szerepük van abban, hogy természetes úton pusztítsák a veszélyes rovar- és szúnyogfajokat, melyeknek a klímaváltozás miatt újabb és újabb változatai jelennek meg.
Becslések alapján minden fecske legalább egy kiló repülő rovart (muslicától a legyekig) fogyaszt el csak a költési időszak alatt,
tehát sok-sok csípéstől és betegségtől óvnak meg minket.
Ezért is aggasztó a településeken élő fecskefajok állományainak megfeleződése, aminek okai a klímaváltozás, a fészkelőhelyek megszűnése, átalakulása, és sajnos azok az emberek, akik leverik a fészkeiket, elüldözik vagy megölik a hasznos kismadarakat – derül ki az MME összefoglalójából.
A pécsi fecskék titkos élete
A szomorú adatok kapcsán tavaly készült egy kedves, figyelemfelhívó cikk és képsorozat a pécsi fecskék titkos életéről, annak apropóján, hogy egy belváros szívében lévő épület tetején sorakozó fészkeket vettünk észre. Nagyon megörültünk a madaraknak, hiszen régebben, néhány éve még szinte fekete volt az ég reggel és estefelé a sok repkedő, hangos fecskétől, viszont mostanság alig-alig látunk párat.
Íme néhány kép 2020-ból:
Mit tehetünk?
A lakosságnak és az önkormányzatoknak is nagyon fontos a szerepe a madarak védelmében, óriási felelőssége van, de jó hír, hogy sokféleképpen segíthetünk:
- Kihelyezhetünk műfészkeket egy már lakott, természetes fészek mellé.
- Beszerezhetünk fecskepelenkát, mely tulajdonképpen egy fa, fém vagy műanyaglap, amit közvetlenül a fészek alá kell szerelni, hogy az ürülék oda potyogjon.
- Kialakíthatunk sárgyűjtőhelyeket, ez főleg a városközpontokban fontos, ahol szinte lehetetlen sarat (víz és por/föld) találniuk az apróságoknak.
- Tájékoztassuk a hatóságot (a megyei kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi osztályát, valamint a területileg illetékes nemzeti parkot), ha észrevesszük, hogy egy fészket levertek. További részletek erről itt olvashatók.
Az MME honlapján ide kattintva még több információ érhető el.