Az MSZP a minimálbér összegének legalább akkora mértékű emelését kéri a kormánytól, amekkorával senki sem jár rosszabbul a tervezett adóváltoztatások után.
Szekeres Imre, a szocialisták gazdasági kabinetjének vezetője csütörtökön, sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva hangsúlyozta: az Országos Érdekegyeztető Tanácsban helyet foglaló munkavállalói szakszervezetek legalább 5 százalékos általános béremelést tartanak szükségesnek, és amennyiben a versenyszektor képes ezt kitermelni, akkor a kabinetnek is végre növelnie kell a jövedelmeket a korábban bérstop alá vett közszférában.
A politikus úgy fogalmazott, hogy az Orbán-kormány eddigi legfontosabb gazdasági intézkedései veszélyt jelentenek a magyar társadalom jövőjére. Az országot érintő egyik nagy kockázatnak azt nevezte, hogy továbbra sem lehet tudni, az Orbán-kormány mire kívánja költeni a válságadóból, illetve a magán-nyugdíjpénztári átutalások felfüggesztéséből, 2011 végéig befolyó 1.152 milliárd forintot.
A második veszélyforrást a különadó jelenti, amely áremelkedéshez, ezáltal fogyasztáscsökkentéshez és a beruházások késleltetéséhez vezet – mutatott rá a politikus.
A szocialista politikus harmadik kockázatként említette a magán-nyugdíjénztári befizetések eltérítését, amivel a kabinet szerinte egy tízezer forintos „nyugdíj különadót vezet be”. Megjegyezte: az MSZP ebben az esetben szintén hiába indítványozta, hogy az állam 2012 elején a jegybanki kamattal növelt mértékben írja jóvá a mostantól át nem utalt járulékokat a magán-nyugdíjpénztári tagok számára.
Szekeres Imre az utolsó kockázatként a „felső tízezer számára kedvező adócsökkentést” jelölte meg. Az ellenzéki képviselő szerint a Fidesz adócsomagja jövőre 36 ezer forintot vesz el az alacsony keresetűektől. Hozzátette: a havi bruttó 280 ezer forintnál kevesebbet kereső, gyermekeket nem nevelő adózók szintén a korábbiaknál rosszabbul járnak, míg a közszféra, havi bruttó 2 millió forintos jövedelemmel rendelkező vezetői mintegy 350 ezer forinttal többet vihetnek haza.