-2 C
Pécs
szerda, január 15, 2025
KezdőlapTOPMintha közeledtek volna az álláspontok a nyilvános városházi egyeztetésen

Mintha közeledtek volna az álláspontok a nyilvános városházi egyeztetésen

Nem rémlik, hogy politikai pozíciókról is szóló háttér-tárgyalást a magyar demokrácia történetében valaha élőben lehetett volna követni. Pécsett ma délután ez megtörtént. Egy órára egyeztetésre hívta a közgyűlésbe jutott pártok képviselőit Péterffy Attila. A polgármester szokatlan módon a sajtót is meghívta, sőt, a PécsTV youtube-csatornája élőben közvetítette a közel négyórás tárgyalást. Heves szócsaták után a politikusok néhány főbb kérdésben megegyeztek, de a tárgyalások jövő hét elején folytatódnak.

A pécsi közgyűlésben kialakult politikai patthelyzet előrevetítette, hogy a két nagy politikai tömbnek (Péterffy-féle erők + Fidesz-KDNP-ÖPE), és a mérleg nyelve szerepbe került kis pártok (Mi Hazánk, Tiszta Kezek, MKKP, Mindenki Pécsért Egyesület) képviselőinek előbb-utóbb érdemi tárgyalásokat kell folytatniuk a különböző városházi pozíciók elosztásáról, ha nem akarják, hogy az önkormányzat működőképessége lássa kárát a kompromisszum-hiánynak. 

A szerdán kora délutánra összehívott egyeztetésen nem vett részt az összes képviselő, de a frakcióvezetők és más fontosabb politikai szereplők igen. 

Decemberben az utolsó közgyűlésen ugyan sikerült megválasztani Péterffy Attila két jelöltjét (Ruzsa Csaba, Zag Gábor) alpolgármesternek, de az önkormányzat működését meghatározó szervezeti és működési szabályzat (szmsz) átszabása nagyrészt a Fidesz szája íze szerint történt meg. Fontos momentum volt még az ülésen, hogy a városvezetéssel erősen kritikus Bognár Szilvia (Tiszta Kezek) javaslatát is elfogadta a testület, amelynek nyomán szokatlanul nagy mértékben emelték meg a képviselők saját tiszteletdíjukat – többek tiltakozása mellett.

A közgyűlés törvényes működéséhez ugyanakkor még fel kellett volnal tölteni tagokkal az szmsz által létrehozott bizottságokat, de a decemberi közgyűlésen ez nem sikerült, mivel a szemben álló felek egyikének sem volt meg a többsége a javaslatához. A Fidesz által átszabott szmsz a korábbinál lényegesen több tanácsnoki pozíció létrehozásáról is rendelkezik, csakhogy ezekhez sem sikerült személyeket rendelni.

Péterffy Attila a meghívóban azt írta, az szmsz nyitott kérdéseiről szeretne egyeztetni a képviselőkkel: a bizottságok feltöltéséről, a településrészi testületek működtetéséről, és a tanácsnokok szerepéről.

Péterffy Attila elsőként a bizottságokkal kapcsolatos javaslattal állt elő. A polgármester az szmsz-ben szereplő hét helyett kilenc bizottságot javasolt. Mint mondta a jogi és gazdasági bizottságból, valamint a népjóléti és sport bizottságból két-két testületet kellene létrehozni.

Ruzsa Csaba alpolgármester szerint ha előbbi bizottság ketté válna, akkor kétszer annyi képviselő látna rá a fontosabb döntésekre, ügyekre.

Bognár Szilvia közbevetette, hogy ez sokba fog kerülni, mivel most emelték meg a képviselők fizetését, a több bizottság több pozíciót, több tiszteletdíjat jelent. Talabér Ádám (Mindenki Pécsért) szerint álságos ez az érvelés, hiszen pont Bognár javaslatára emelkedett meg jelentősen a képviselői fizetés.

Péterffy Attila elmondta, javasolni fogja a képviselői díjak csökkentését, így nem kerül majd többe a bizottságok számának növelése.

A Mi Hazánk képviselője, Varga Tamás Ruzsa érveire úgy reagált: megfontolandó a jogi és gazdasági bizottság kettéválasztása.

A tanácsnokokkal kapcsolatban a polgármester szerint az a kérdés, átláthatóbbá teszik-e az önkormányzat működését vagy sem, ő úgy véli, nem. Több bizottságra, és kevesebb tanácsnokra van szükség az transzparenciához. 

Csizmadia Péter (Fidesz) arról beszélt, hogy a tanácsnokok működésének jogi keretei igenis átláthatóvá teszik a munkájukat, tevékenységüket.

A településrészi testületek kapcsán alakult ki a leghevesebb vita. Az új szmsz ötöt hozott létre, de a kritikák szerint már akkor sem volt megfelelően alátámasztva, miért pont abban az öt városrészben alakulnak meg ilyen testületek. A polgármester szerint, ki kell vonni a kérdésből a politikát, és hosszabb idő alatt kidolgozni egy tényleg demokratikus keretet.

A Fidesz és az ÖPE szerint ugyanakkor létre kell hozni most ezeket a testületeket és később esetleg korrigálni a működésüket.

Ágoston Andrea szerint előzetesen fel kell tárni, hol van ezekre szükség, és pontosan meghatározni, milyen forrásokat rendel hozzájuk a testület.

Csaba István elmondta, az ötből négy érintett körzetben fideszes képviselő van, azaz egyértelmű a politikai szándék. Szerinte Nagyárpád és Postavölgy azért maradt ki, mert ott ő a képviselő. Hozzátette, az is visszás, hogy a körzet képviselőjének ajánlása alapján választják meg a településrészi testületek tagjait.

A szemben álló felek több alkalommal is egymást vádolták azzal, hog nem szakmai, hanem politikai érveket hoznak fel.

Heves viták után végül annyiban maradtak, hogy jövő hétre készül egy írásbeli javaslat, ami Péterffyék szmsz-szel kapcsolatos változtatási szándékait fogja tartalmazni, erről vitáznak majd jövő héten a 23-ai közgyűlést megelőző újabb egyeztetéseken.

Ezt követően a Művészeti Tanács volt a téma. Péterffy Attila szerint nem helyes, hogy az szmsz a kulturális tanácsnokot teszi meg a grémium elnökének. Eddig nem volt politikus a tanácsban, erre most még elnök is lesz, ami hiba. Azt javasolja, ne legyen politikus a tanácsban. 

Csizmadia megjegyezte, nem titok, Marsalkó Péter öpés képviselőt szeretnék kulturális tanácsnoknak, hogy közelebb hozzák a tanácsot a közgyűléshez. 

Péterffy elmondta, nem Marsalkó személye ellen van kifogásuk.

Bognár Szilvia szerint az lenne az igazi előrelépés, ha a tanács betöltené végre a funkcióját. Szerinte semmi nem valósult meg abból, amit annak idején a testülettel kapcsolatban terveztek. 

Péterffy Attila ezt követően arról beszélt, hogy szemben az szmsz-szel, ami két belsős és egy külsős alpolgármestert ír elő, két külsőst szeretne a belsős mellé. (Ruzsa Csaba külsős, Zag Gábor belsős alpolgármester.)

Csizmadia Péter szerint van a testületben is olyan, aki el tudná látni a szociális területet, amit korábban Nyőgéri Lajos vitt.

A tanácsnokok szerepéről szóló vitában a polgármester elmondta: az átláthatóságot nem javítják, indokolatlan költséget generálnak.. “Jó fizetés, érdemi felelősség nélkül” – fogalmazott. Azt javasolta, a tanácsnoki pozíciókat demokratikus elvek szerint töltsék fel, valamiféle egyensúlyt képezve. 

Csizmadia Péter szerint a tanácsnokok egyfajta ellensúlyt képeznének a városvezetéssel szemben, szakpolitikailag bevonnák a jobboldalt a város működésébe, de a kompromisszumkeresés jegyében folyamatosan egyeztetnének a városvezetéssel.

Péterffy Attila erre úgy reagált, ezt elfogadja, de akkor reméli, a szakbizottságok feltöltésénél a Fidesz belemegy a minimum 50-50 százalékos, de a városvezetés szempontjából inkább 50 százalék feletti elosztásba. A Fidesz-ÖPE-KDNP képviselői ettől nem zárkóztak el.

A megbeszélés végén még egyszer téma volt a képviselői tiszteletdíjak ügye.

Péterffy Attila elmondta, a tiszteletdíjak csökkentésére tesz majd javaslatot, hiszen akár az is előfordulhat, hogy egy képviselő majdnem bruttó 1,9 milliót kapna havonta, ami elfogadhatatlan.

Bognár Szilvia hosszan érvelt amellett, hogy miért indokolt a képviselői díjak megemelése.

Ruzsa Csaba elmondta: évi 100 millió helyett 400 milliós kiadást jelentenek a városnak a megemelt juttatások.

Talabér Ádám (Mindenki Pécsért) szerint már csak azért sem indokoltak az extrém magas fizetések, mert a képviselőség nem főállás.

Bognár Szilvia viszont úgy véli, a szabadidő rovására végzik ezt a munkát. 

Varga Tamás (Mi Hazánk) közölte, támogatná a képviselői díjak csökkentését, hiszen decemberben sem szavazta meg az emelést. 

Az egyeztetés végén elhangzott, mivel a felügyelőbizottsági és igazgatótanácsi tagok mandátuma is lejárt, az önkormányzati cégek törvényes működése érdekében ezeket a pozíciókat is fel kell tölteni, amiről szintén jövő héten egyeztetnek majd.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő