No, nem új keletű módszer a sérülések, panaszok kezelése extrém hideggel, a fagyszauna mégis a szakma egyik legújabb vívmánya. A teljes testes hidegterápia során három percre kell az akár mínusz 170 fokos hidegbe „bújnunk”, de utána garantáltan újjászületünk!
Még mielőtt a kemikáliák megjelentek volna a gyógyászatban, már akkor alkalmazták a szakemberek a hidegterápiát a páciensek kezelésére. A módszer egészen az 1800-as évekig vezethető vissza, már ekkor tisztában voltak az extrém hideg jótékony hatásaival. A különböző leöntések, merülő-, jeges fürdők régóta használatosak, de ahogy fejlődött az orvostudomány, a szakemberek rájöttek, hogy a folyékony nitrogénnel a természetben lehetségesnél sokkal hidegebb hőmérsékletet, akár mínusz 170 fokot is elő tudnak idézni.
Ma már léteznek hidegszobák, ahova sapkában, sálban és fürdőruhában belépve kezelhetjük magunkat az akár mínusz 110 fokos hidegben, de ennél hidegebb levegőt is kaphatnak a betegek, sportolók, vagy az egészséges páciensek – ilyen például a krioszauna vagy fagyszauna, ami a régióban egyedül csak Pécsett található.
Egy álló henger, amiben három percig kell „fagyoskodnunk”
A krioszauna tulajdonképpen egy álló henger, amiből a fejünk és a vállunk kilóg.
A hengerbe lépve az emberi testEt mínusz 40-50 fokos hideg éri, ami egyre csökken, egészen akár a mínusz 170 fokos hőmérsékletig.
– A központi idegrendszerünk jelzést kap, hogy az élettel nem összeegyeztethető körülmények közé kerültünk. Ilyenkor minden működését optimálisra kapcsolja, hogy minél hatékonyabban tudjuk túlélni az extrém hideget – avat be Fülöpné Varjasi Csilla, A Hotel Terápia asszisztense. A háromperces kezelés után kilépünk a kabinból, azonban a központi idegrendszer megfelelő szabályozása tovább működik.
Mire is jó a fagyoskodás?
Mivel az extrém hideg védekező reakciókat vált ki szervezetünkből, csökkenti a fájdalmat és a túlzott izomtónust. A hidegterápiának pozitív hatása van az ekcémára és a pikkelysömörre is, de fő terápiás hatása az, hogy a szervezet mozgósítja a tartalékait, az immunitás nő, a fájdalom eltűnik, a bőr anyagcseréje aktiválódik. A kezelés továbbá kiváló kozmetikai hatást eredményez, különösen a cellulitisz és a túlsúly esetében.
A szakember szerint akinek kutyabaja sincs, „csak” túlhajszolt, stresszes vagy feszült, annak is hasznos a hidegterápia, hiszen a regenerációt, pihenést is elősegíti.
Sokkal jobb, mint a jegelés és a merülőfürdő
Sportsérüléseknél szóba jöhet még a jegelés vagy a jeges fürdő, ezek a módszerek szintén hatékonyak, de kockázatosabbak is: a jég ugyanis ekkor közvetlenül a bőrünkkel érintkezik, könnyedén szerezhetünk égési sérüléseket, míg a krioszaunában csak a hideg levegő éri a bőrünket, égési sérüléseket nem szerezhetünk.
Persze fontos, hogy a hidegterápia nem oldja meg az összes problémánkat, leginkább kiegészítő kezelésként ajánlatos, autoimmun betegségeknél pedig kifejezetten fontos a kezelőorvos véleménye. Ellenjavallatai természetesen a fagyterápiának is vannak Fülöpné Varjasi Csilla szerint, érszűkület, idegrendszeri problémák, fóbiák, illetve daganatos betegségek esetén nem javasolt a használata.