3 C
Pécs
csütörtök, november 21, 2024
KezdőlapPécs AktuálKözéletMiseta Attila: Soha semmit nem fogsz tudni csinálni bátorság nélkül

Miseta Attila: Soha semmit nem fogsz tudni csinálni bátorság nélkül

A magyar felsőoktatás napja alkalmából rendeztek centenáriumi szenátusi ülést az egyetemen. Beszédet mondott többek között az egyetem rektora és kuratóriumának elnöke, valamint Pécs polgármestere is. Az ülésen díjakat, elismeréseket adtak át.

Miseta Attila rektor beszédében kitért arra, hogy olyan jelentős kihívások esetén, mint amilyen például a nyugat-nílusi láz terjedése, vagy az éghajlatváltozás, egy egyetem sokat tehet. A zöldegyetemi rangsorokban a PTE általában az élen van, de világviszonylatban is jó helyen áll – hangsúlyozta. Beszélt arról is, hogy az EU és a demokrácia intézménye is komoly kihívásokkal küzd, a kétsebességes Európa egyre közelebb van, a következő éveknek döntő jelentősége lesz. „A demokrácia sokak diktatúrája, a diktatúra pedig a kevesek demokráciája” – mondta talányosan.

A digitális oktatással kapcsolatban megjegyezte: oktatni lehet így, de nevelni kevésbé, pedig az egyetemnek ez is feladata. Használjuk azokat az eszközöket, amiket a digitális fejlődés magával hoz – mondta.

Fontos feladata az egyetemnek az is, hogy segítsenek a fiataloknak eligazodni egy olyan korszakban, amikor rengeteg az információ és a dezinformáció.

Végül Arisztotelészt idézte: „Soha semmit nem fogsz tudni csinálni bátorság nélkül.”

Péterffy Attila polgármester köszöntőjében arról beszélt, hogy a Pécsi Tudományegyetem modern kori történetének mérföldkövei közül a leginkább meghatározó dátum 1923. 

„Az év, amelyben a Pécsre települt Pozsonyi Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem megnyitotta kapuit. Az azóta eltelt 100 év is igen mozgalmas volt hazánk, Pécs és az egyetem életében is. Ebben a 100 évben az egyetlen állandó dolog a változás, az állandó fejlődés volt” – fogalmazott a városvezető.

Felidézte, délelőtt, Pécs város napjának ünnepi közgyűlési ülésén arról beszélt, hogy Pécs egy élő, lélegző entitás, és arról, hogy ezt az élőlényt nem az aktuálpolitika élteti, fejleszti vagy határozza meg. „Hanem az, hogy a közösség tagjai támogatják-e egymást, támogatják-e a tudást, támogatják-e a tehetséget, tudnak-e együtt munkálkodni” – mondta.

Szerinte az, hogy a mindenkori pécsi közösség fejlődésének az egyetem az egyik motorja, nem kérdés. 

„Ma már kimondhatjuk, hogy az egyetem és Pécs város vezetésének közös feladata, hogy itt tudjuk tartani a városba érkező fiatal tehetségeket. Hogy olyan vonzó lakóhellyé tegyük a várost, amilyen népszerű az egyetem a hazai és nemzetközi diákok körében” – fogalmazott.

Felidézte: a délelőtti ünnepi közgyűlésen a Pécsi Tudományegyetem és Pécs kiemelkedő alakjának, dr. Lénárd László professzor emeritusznak adta át a díszpolgári címet.

„Lénárd László egy személyben testesíti meg azt a szimbiózist, amelyben a város és az egyetem létezik” – mondta.

Végezetül Pécs városa és közössége nevében „sok ilyen sikeres 100 évet”, „sok ilyen szép ünnepet” kívánt a Pécsi Tudományegyetemnek.

Bódis József, a PTE-t működtető kuratórium elnöke arról beszélt, hogy a hétköznapokat megélni kell tudni, nem letudni. Így lelkesen lehet tenni azért a közösségért, ami a PTE. Ez a lelkesedés mintha hiányozna mostanában, ezt kellene visszacsenni a hétköznapokba és az ünnepekbe – fogalmazott.

Több mosolyt szeretne látni – mondta. Ez a közösség évszázadok óta jelen van ebben a városban, a magunk munkájával ezt az örökséget tovább kell vinni – zárta beszédét.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő