Ahogy azt nemrég megírtuk, rendhagyó módon születhet újra a Misina-tető, az önkormányzat ugyanis a pécsiek képzelőerejére és kreativitására hagyatkozva ötletbörzét indít az elhanyagolt, leharcolt terület újragondolására. Az alábbiakban – hogy egy kis segítséget nyújtsunk az érdeklődőknek – a pályázat menetét, részleteit mutatjuk be.
Augusztus 18-án jelentette be Péterffy Attila polgármester, hogy az önkormányzat nyílt ötletbörzét hirdet a pécsiek számára a Misina-tető fejlesztése érdekében. A pályázat célja, hogy a városban élők saját ötleteikkel vehessenek részt az egykori Misina étterem elhagyott épületének és környékének megújulásában. Az ötletbörze eredményeként olyan fejlesztés veheti kezdetét a területen, amely nemcsak folyamatosan, egész évben vonzza a pécsieket és a turistákat, de gazdaságilag is fenntartható és illeszkedik a környezethez.
A pályázóknak tudnia kell először is, hogy pontosan mi is a fejlesztés mögött álló kettős koncepció: a leromlott állapotú, elhagyott Misina étterem ikonikus épületének revitalizálása, új élettel megtöltése, valamint a környező park felújítása, amelynek révén megoldódhat a tv-torony megközelítése, és amely továbbá kültéri rekreációs célokat is szolgál.
Ötletjavaslatot minden magyar állampolgár adhat be, kizárólag elektronikus úton, a misinaötletbörze.hu oldalon (az ott található adatlap kitöltésével és a mellékletek feltöltésével), ahol a pályázáshoz szükséges minden információ, adat, dokumentáció is megtalálható.
Fontos tudni, hogy tényleg mindenki adhat be ötletjavaslatokat, a pályázat benyújtásához nem szükséges műszaki előismeret, szakmai tudás.
Kötelező elemként egy leírást várnak az elképzelt fejlesztésről, valamint költségbecslést.
Rajzokat és fotókat (szabad kezű rajzot, koncepciótervet, látványtervet, makettfotókat, stb.) opcionálisan lehet csatolni a tervhez: a pályázók maximum 5 darab A/3-as méretű tablót tölthetnek fel (PDF vagy JPEG formátumban). A feltöltendő fájlok mérete nem haladhatja meg a 15 megabájtot. Az értékelés a pályázók anonimitásának megőrzése mellett zajlik majd, ezért a mellékleteken nem szerepelhet a feltöltő neve, logója. A pályázatok nyilvántartásba vétele után azok sorszámot kapnak, így a pályázók személyes adatai az értékelést végző szakmai bizottság elé sem kerülnek.
A beruházáshoz rendelkezésre álló keretösszeg: közel 184 millió forint, tehát ebbe a keretbe kell beférnie a terveknek.
Mivel a fejlesztés uniós támogatásból valósul meg, olyan ötlet támogatható csak, amely a pályázati felhívás ide kapcsolódó pontjaihoz illeszkedik. Éppen ezért a pályázat kiírói a pályázóknak kiemelten ajánlják az itt elérhető felhívás tanulmányozását az ötletek kidolgozása és feltöltése előtt.
Itt kell megemlíteni, hogy a pályázati kiírásban található egy méretes felsorolás azzal kapcsolatban, hogy milyen tervek és tevékenységek nem támogathatók. Nem támogatható például: szálláshelyek, fürdők (élményfürdők, strandfürdők, gyógy- és termálfürdők), konferenciaközpontok, kultúrházak, sportcsarnokok és versenysport kiszolgálására alkalmas intézmények, szabadidőközpontok létesítése, állatkertek és erdei iskolák, kalandparkok, vidámparkok, mesterséges tavak, kisvasutak, egészségügyi-turisztikai szolgáltatások kialakítása. A teljes lista itt érhető el.
Annak érdekében, hogy a nyertes pályázatok kiválasztása során minél szélesebb szakmai szempontrendszer érvényesülhessen az alábbi pécsi szakembereket kérték fel a zsűribe:
- Karlovecz Zoltán, a város főépítésze
- Prof. Dr. Medvegy Gabriella, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karának dékánja
- Ripszám István, Szilasi Tamás és Kirsching János, a Biokom NKft. és a Mecsekerdő szakemberei
- Vincze Csilla, a civil szféra képviselője
- Pelényi Margit és Dévényi Sándor, pécsi építészek, a pécsi tervtanács állandó tagjai
A SZAKMAI ZSŰRI ÁLTAL KIVÁLASZTOTT LEGJOBB, MEGVALÓSÍTHATÓNAK ÍTÉLT 5 PÁLYAMŰ EGYENKÉNT BRUTTÓ 100-100 EZER FORINT DÍJAZÁSBAN RÉSZESÜL.
Az 5 pályaműből a város 3 koncepciót fog kidolgoztatni, ezt a 3 koncepciót pedig – újfent a pécsiek bevonásával – közönségszavazásra bocsátják még idén ősszel. Tehát, a pécsiek dönthetnek arról, hogy melyik tervet valósítsák meg.
A pályázatok benyújtási határideje: 2020. szeptember 30., 16.00
Akit érdekel a pályázat, annak ajánljuk figyelmébe a Misina Ötletbörze Facebook-oldalát is.