Donald Tuskot, az Európai Tanács elnökét választotta díszdoktorává a Pécsi Tudományegyetem.
A Pécsi Tudományegyetem díszdoktorává avatta Donald Tuskot, volt lengyel miniszterelnököt, az Európai Tanács elnökét. A történész végzettségű lengyel politikus december 8-án vehette át a doctor honoris causa címet. Donald Tusk a címet a magyar, regionális és európai történelemhez szorosan kötődő életművének elismeréseként érdemelhette ki. A visegrádi országok együttműködését mindig is támogató Donald Tusk volt az első olyan európai politikus, akinek kelet-közép-európaiként vezető szerep jutott az egyesült Európa élén. Tuskot 2014-ben választották meg először az Európai Tanács elnökévé és az euróövezeti csúcstalálkozók elnökévé, idén márciusban pedig újraválasztották, mandátuma 2019. november 30-ig szól.
Az ünnepélyes eseményen a politikus részére Bódis József, a PTE rektora nyújtotta át a nívós címet Páva Zsolt, Pécs polgármesterének jelenlétében. Bódis József elmondta, hogy az idén 650. alapítási évfordulóját ünneplő pécsi egyetem megannyi sikere mellett az olyan nemzetközileg méltán elismert fontos személyiségek, mint például Donald Tusk díszdoktorrá avatásával még ismertebbé, még hatékonyabbá válhatnak a világ szemében.
Páva Zsolt köszöntőjében hangsúlyozta, Lengyelország mindig, minden megosztó, nehéz történelmi időszakban Magyarország partnere volt, épp ezért megtisztelő, hogy Donald Tuskot nem csupán mint az Európai Tanács elnökét, hanem mint lengyel polgárt is köszöntheti a város és az egyetem az ünnepségen.
Donald Tusk ünnepi székfoglaló beszédében elmondta, hogy örömmel és elégedettséggel tölti el, hogy a város a díszdoktori címmel ismeri el munkásságát, és nem csak azért, mert – ahogy mondta – „Lengyel, magyar – két jó barát”, hanem főként azért, mert Magyarország számára mindig is a Nyugat tükörképe volt.
-Generációm számára Magyarország megtestesítette mindazt, amiről mi évtizedekig csak álmodni tudtunk. Magyarország jelentette számunkra a nyugati irodalom, filmművészet, zene és politika példáját.
Tusk beszédében Pécset szülővárosához, Gdańskhoz hasonlította. Mint mondta, mindkét varázslatos, soknemzetiségű, összetett kultúrájú város komplex történelemmel rendelkezik.
– Pécset megannyi nemzetiség megannyi kulturális öröksége alakította, ekképp pedig európai mikrokozmosznak nevezhető. Mikor azt mondom, hogy Pécs Európa metaforikus megtestesítője, azt a legjobb értelemben gondolom, a legnagyobb elismerésként. Szeretem Európát, hiszek benne és hiszek a jövőjében, az Európai Unió céljában, és nem fogom ezt a hitemet megtagadni az euroszkepticizimus pillanatnyi trendjének hatására sem. Nekem büszkeség európainak lenni és büszkeséggel tölt el az is, hogy Magyarország első egyetemén állhatok ki emellett a nézetem mellett – mondta a politikus.
Hogy pontosan mi az az Európa Tanács, azt ebben a cikkben olvashatja el: KLIKK!