A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság erre a kérdésre ad választ a honlapján nemrég napvilágot látott bejegyzésében.
Mint arra felhívták a figyelmet: ritkán, de azért előfordul, hogy menet közben kigyullad egy személyautó. Épp egy hete, Pécsett láthattunk erre példát. (Megjegyezzük, a járgány még mindig ott „díszeleg” a Búza téren. Egy korábbi cikkünkben írtunk róla, kinek a dolga lenne elvitetni.)
A gépjárművek nagy mennyiségű éghető anyagot tartalmaznak, ezért egy-két perc van a beavatkozásra kigyulladásuk esetén, azonban ha gyorsan cselekszünk, úgy megelőzhetjük, hogy az autó teljesen kiégjen – írták a hivatásos tűzoltók honlapján.
Mit lehet tenni?
- Semmiképp se hagyjuk csak úgy ott az égő kocsit, mint az a fenti képen látható!
- Amennyiben menet közben füstöt érzékelünk a műszerfalnál, körültekintően álljunk félre! Nyugodtan kell cselekednünk, figyelembe véve a körülöttünk haladó járművek biztonságát is.
- Állítsuk le a motort és hagyjuk el a járművet, minden utas szálljon ki! Amennyire lehet, álljunk messze az autótól, hiszen a füst a szabadban is mérgező.
- Nem kötelező, de nem árt a kocsiban tartani – könnyen hozzáférhetően rögzítve – egy tűzoltó készüléket. Elég a kisebb, ami hatalmas segítség a kezdeti tűz megfékezésében.
- Ha a kezünkben van a tűzoltó készülék, nyissuk fel a motorháztetőt és szakaszosan oltsuk el vele a tüzet! Akár sikerrel járunk, akár nem, értesítsük a tűzoltókat – hívjuk a 112-t!
- Érdemes tudni, hogy ütközés során a gépkocsi nagyon ritkán gyullad ki – 14-15 ezer közúti közlekedési balesetből legfeljebb ötvenben következik ez be –, sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy valamilyen műszaki hiba miatt kezd el a jármű füstölni, égni.
Kiemelt képünk illusztráció.