Az egészséges táplálkozás egyik követelménye a változatos, tápanyagban és vitaminokban gazdag, minőségi élelmiszerek fogyasztása. Ahhoz, hogy valóban változatos legyen az étrendünk, húsfélékből nem csak a csirke- vagy a sertés-, hanem a marhahús fogyasztása is javasolt.
Hogy lesz igazán puha a marhahús?
A marhahús a szokásos ételkészítési eljárások során általában nehezen puhul meg. Ha húslevest készítünk belőle, lassú tűzön, órákig kell főznünk, hogy ízletes levest kapjunk.
Kedvelt étel a marhahúsból készített steak is, amit otthon nehezen tudunk jól elkészíteni, vendéglőben pedig kifejezetten drága. Ha tökéletes ízű, puha steaket szeretnénk sütni, a marhahúst érleléssel elő kell készítenünk, ehhez pedig szükség van az érlelőhűtőre. A Sous Vide Hungary Dry Ager húsérlelő hűtője kiválóan alkalmas erre a feladatra.
Milyen élelmiszereket érdemes érlelni?
A sajtok érlelése talán közismertebb, mint a húsoké. A sajtokat, fajtájuktól függően 2-4 hétig érlelő hűtőben tárolják, így kapják jellegzetes ízüket. A marhahúson kívül a sertés-, a bárány-, a vaddisznó hús is érlelhető, ugyanis erre elsősorban a zsírszövetekkel márványosan átszőtt húsok az ideálisak.
Érlelhető a sonka, a szalámi és a kolbász, hiszen ettől kellemes ízt és állagot kapnak ezek az élelmiszeripari termékek. A borok is érleléssel nyerik el egyedi íz- és illatvilágukat, amit a borászatokban általában tölgyfahordóban végeznek. Otthoni körülmények között a bort is érlelhetjük az érlelő hűtőben.
Hogy zajlik az érlelés?
Az egyik legősibb tartósítási eljárás a hús csonton való száraz érlelése. Amíg nem voltak érlelőhűtők, a hentesek egy-két napig 18-20 °C-on érlelték a húst. Ma már ezt a módszert élelmiszerbiztonsági előírások tiltják, azaz kizárólag érlelőhűtőben lehet végezni.
Ez a berendezés ugyanis olyan körülményeket teremt, amelyben a húsban lévő enzimek működése révén a hús belül puhává, kívül pedig keménnyé válik. Elveszíti víztartalmát, így nagyrészt a súlyát is.
Milyen körülményeket biztosít az érlelőhűtő?
A hús érleléséhez 70-80 százalékos páratartalom és 0-2 °C-os hőmérséklet szükséges. Az érlelőhűtő amellett, hogy ezt biztosítja, megfelelő légmozgást is generál.
A különböző húsok eltérő idő alatt érlelődnek meg. A marha rostélyos és a hátszín számára, amiből a steaket készítjük, 3-4 hét érlelési idő is szükséges, a bélszín számára viszont egy hét is elegendő.
Az érlelőhűtő üvegajtaján keresztül a hús színéből is nyomon követhetjük az érlelés folyamatát, ugyanis egyre sötétebbé, szinte fekete színűvé válnak az ételek. Kívülről vékony penészréteg képződik rajtuk, amit felhasználás előtt le kell vágni róluk.
A hűtőszekrényben UVC technológiás fertőtlenítő rendszer és sótéglák biztosítják a megfelelő higiéniai feltételeket, a hús LED-fénnyel van megvilágítva, és az üvegajtót UV-védelemmel látták el.
Ha bővebb információhoz szeretne jutni a Dry Ager érlelő hűtővel kapcsolatban, forduljon nyugodtan a Sous Vide Hungary szakembereihez.
(x)