A Belügyminisztérium (BM) társadalmi és szakmai egyeztetés céljából egy átfogó jogszabálytervezetet tett közzé, amely több törvényt is módosítana a köznevelési rendszerrel összefüggésben.
A tervezet hozzányúlna a költségvetési törvényhez, módosítaná a köznevelési törvényt, és megszüntetné a pedagógusok közalkalmazotti jogviszonyát, helyette köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt vezetne be – írta meg a HVG a Népszava cikke alapján.
A minisztérium például megnyirbálná a nevelőtestületek döntési jogköreit. Pedagógiai programokról, szervezeti és működési szabályzatról, éves munkatervekről, továbbképzési programokról, az intézmény munkáját átfogó elemzésekről, értékelésekről, beszámolók elfogadásáról, valamint a tanulók fegyelmi ügyeiről sem dönthetnének, azokban csak véleményezési joguk lenne a javaslat szerint.
Ahogyan arról már korábban is lehetett olvasni, bevezetnék az éves teljesítményértékelést, azzal megspékelve, hogy a tanárok számítógépein lévő adatokat is ellenőrizni lehetne. Szintén változás lenne, hogy az iskolákban 17 óra helyett 18 óráig kellene ügyeletet tartani. Külön „érdekesség”, hogy bevezetnék az úgynevezett vándortanár megnevezést. A vándortanár egy iskolában legalább heti 20 órás köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állna, de emellett más köznevelési intézményben is óraadó lehetne – írja a HVG.
A bérrendszert is átalakítaná a minisztérium. Az ígéret szerint az teljesítményalapú lenne, és egy sávos megoldást vázol fel a jogszabálytervezet – A BM szerint így gyorsabban lehet haladni az életpályán. E szerint Pedagógus I. esetén bruttó 410 ezertől 1 millió 65 ezerig lehetne keresni, a többi szinten pedig a következőképp:
Pedagógus II.: 430 ezer – 1 millió 135 ezer
Mesterpedagógus: 520 ezer – 1 millió 365 ezer
Kutatótanár: 640 ezer – 1 millió 470 ezer
A minisztérium javaslatát március 10-ig lehet véleményezni a kormány honlapján.