Hetente két-három kisgyerek kerül itthon kórházba mosószeres kapszulák miatt. A színes párnácskában az ipari hipó erejével vetekedő vegyszer lehet, mégis gyerekmagasságba kerülnek. A fogyasztóvédelem tiltja a megtévesztő külsejű termékeket, de így is van mit kóstolni a fürdőszoba polcain – írja az Origo.
Amerikában naponta legalább egy gyerek kerül kórházba a megrágcsált, lenyelt mosószeres gélkapszulák miatt – derül ki a mentőszolgálatok 2012–2013 közötti adataiból. Ennél is több a kisebb balesetek száma, a mentők egy év alatt tizenhétezer hívást kaptak megkóstolt mosószerek miatt, vagyis átlagban óránként keresték őket emiatt.
A magyar helyzet kicsivel jobb, mint amiről az USA Today beszámolt, de itthon is állandó problémát okoznak a megtévesztő külsejű zselés kapszulák. „Átlagban heti tíz esetünk van, ebből két-három kisgyerek kerül be hozzánk a mosószeres párnácskák miatt” – miatt mondta el az Origónak Vajda Zsolt, a Heim Pál Gyermekkórház toxikológus szakértője.
A kicsik szívesen kóstolják meg a könnyen elérhető mosószeres párnácskákat. A képen látható típus kevésbé veszélyes, a sokszínűekben viszont erős vegyszer is lehet
Az egykomponensű mosószerek jórészt ártalmatlanok, de a duó-trió típusok már többféle, koncentrált vegyszert is tartalmaznak – ezek közül némelyik úgy mar, mint az ipari hipó. Vajda Zsolt szerint sokszor a szülők sem tudják, hogy ezek a párnák milyen veszélyesek, épp ezért nem teszik őket biztonságos helyre.
A négy-öt évnél fiatalabb gyerekek pedig szívesen harapdálják a színes párnákat és labdácskákat: a kifolyó koncentrátumot lenyelik, ez a nyelőcsövet és a gyomrot is roncsolhatja, és ha kifröccsen, a szemre is veszélyes. „Haláleset szerencsére nem történt a párnácskák miatt, de így is súlyos mérgezést okozhatnak. Ha megtörtént a baj, azonnal forduljunk orvoshoz” – tanácsolja Vajda Zsolt.