2019. szeptember 30-án rendezik meg annak a Magyarország–Horvátország határon Átnyúló Együttműködési Program RED FAITH elnevezésű (Restoring Ecological Diversity of Forests with Airbone Imaging Technologies), HUHR/1601/2.2.1/0004 azonosító számú projektjének a záró konferenciáját, amelynek alapvető célja az erdők növény- és állatállományának komplex felmérése. A Baranya Megyei Önkormányzat vezetésével megvalósuló projektben a Mecsekerdő Zrt., a Horvát Állami Erdőgazdaság Eszéki Erdészete és az Eszéki Egyetem Oktatási Kara vettek részt.
A projektnek köszönhetően a magyar és a horvát erdőgazdaságok komplex erdőgazdálkodási – multispektrális, hiperspektrális és LIDAR felméréseken alapuló – távérzékelési rendszert kezdtek el alkalmazni, mely a továbbiakban hasznos segítség lesz erdeink megóvása érdekében.
Bár a magyar és a horvát oldalon különböző módszerekkel vizsgálják az erdőterületek inváziós fajok általi fertőzöttségét és egészségi állapotát, az eredmények hasznosak a régió valamennyi erdőgazdálkodási, természetvédelmi és faipari szervezete részére egyaránt.
Horvátországban mind a 9.596 hektáros területen megvalósult a drónnal történő felmérés és az adatok analizálása, ugyan úgy a magyar oldalon a Mecsekerdő Zrt. területére (15 241 hektár) vonatkozó felmérések is befejeződtek, és így rendelkezésre állnak azok az adatok, amelyek az inváziós fajok helyének meghatározásához és a fafajszintű vegetációs térkép elkészítéséhez nyújtanak segítséget.
A projektben megvalósított tevékenységek hatékonyan járulnak hozzá erdeink megóvásához és fenntartásához, ami jelen társadalmunk közös felelőssége és feladata.
A projekt 85%-os ERFA támogatással valósul meg.
(x)