Május 25-én a Magyar Önkormányzatok Szövetsége tartott elnökségi ülést Hódmezővásárhelyen. Többek között megvitatták az önkormányzati bérlakások kényszerprivatizálásáról szóló fideszes törvénymódosító javaslatot is, amelyről az ülés előtt tartott sajtótájékoztatón Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere, valamint Gémesi György, a MÖSZ elnöke is részletesen beszélt.
Mint ismert, Fideszes polgármesterek is kemény hangú nyilatkozatokban bírálták azt a lakástörvény módosítására vonatkozó javaslatot, amit Böröcz László fideszes országgyűlési képviselő terjesztett az országgyűlés elé. Böröcz javaslata ugyanis arra adna lehetőséget, hogy bérlőik nagyon olcsón, 20 százalékos áron vehessék meg az önkormányzati lakásokat.
A módosítási tervezetttel kapcsolatban Péterffy Attila is nyilatkozott, május 14-ei Facebook-posztjában a következőket írta:
“Pécs esetében ez azt jelenti, hogy 18 milliárdos vagyont kellene 2 milliárd forintért elherdálnunk, mindenféle döntési jogkör vagy beleszólás nélkül. Mindezt egy olyan időszakban, amikor az önkormányzatokat, így Pécset is rengeteg bevételkiesés és többletköltség sújtja”.
A polgármester szerint a javaslat elfogadásával a kormány elvenné az önkormányzattól annak a lehetőségét, hogy tisztességes lakhatást biztosítson kétezer, önkormányzati bérlakásra váró pécsi számára. Péterffy Attila ezért arra kérte Pécs parlamenti képviselőit, Mellár Tamást és Hoppál Pétert, hogy ne szavazzák meg a Pécsnek és a többi magyar városnak is extrém vagyonvesztést okozó törvénytervezetet.
Péterffy azt kéri Mellártól és Hoppáltól, hogy ne szavazzák meg a lakásprivatizációs javaslatot
A javaslattal kapcsolatban a Magyar Önkormányzatok Szövetsége tartott online sajtótájékoztatót kedden, amin részt vett Gémesi György, a MÖSZ elnöke és Gödöllő polgármestere, Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere és Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, a MÖSZ elnökségi tagjai.
Gémesi György kiemelte, hogy az országosan körülbelül 100 ezer lakást érintő javaslat hatalmas, összesen közel ezermilliárdos vagyonvesztést eredményezhet az önkormányzatoknak.
Szerinte a tervezet megvalósításával ezt a vagyont „áron alul vesztegetné el” a kormány.
Hozzátette: bízik abban, hogy a május 26-án tárgyalt törvénymódosító javaslatot eredeti formájában nem fogadják el.
Nem csak jelentős bevételkiesés lehet az eredménye annak, ha elfogadják a törvénymódosítást – folytatta – hanem az is, hogy gyorsan beindulhat az érintett településeken a lakásmaffia: meg fogják keresni azokat, akik nem tudják megvásárolni a lakásokat, kifizetik helyettük a költségeket, majd pedig utcára teszik őket.
Ha pedig nem lesz bérlakása az önkormányzatoknak, nem lesz hova elhelyezni azokat, akiknek szüksége lenne erre – mondta.
Egy másik vonzata lehet a javaslat elfogadásának az, hogy megindul a „lakásbiznisz” is, a jelenlegi törvények ugyanis lehetővé teszik, hogy az áron alul megvett bérlakásokat eredeti, jóval magasabb árukon egyből tovább is értékesítsék. Hangsúlyozta: bízik abban, hogy nem „különféle módosító javaslatokkal” együtt szavazzák meg az indítványt, akkor, ha szükséges, a MÖSZ az Alkotmánybírósághoz fordul az ügyben.
Márki-Zay Péter elmondta, hogy mivel Hódmezővásárhelye előző fideszes városvezetése számos önkormányzati bérlakást korábban már 40 százalékos nyomott áron eladott „a saját politikai köréből kikerülőknek”, ezért jelenleg a kiadható bérlakások száma jelentősen kisebb, mint az azokra szociálisan jogosult jelentkezők száma (körülbelül négyszeres-ötszörös a túljelentkezés).
– Ha a jövőben segíteni akarunk a lakásokra rászorulóknak, ami egyébként erkölcsi és törvényi kötelezettsége is az önkormányzatoknak, akkor ezeket a lakásokat még teljes áron sem szabad eladni. Az önkormányzatoknak szüksége van a bérlakás-állományukra, annak érdekében, hogy segíteni tudjanak a nagycsaládosoknak, hátrányos helyzetűeknek. Ha ezt kiveszi a kormány a kezünkből, akkor nem tudjuk őket támogatni, ami nem csak a jó erkölccsel, de keresztény vallásunkkal is ellentétes lenne – mondta, hozzátéve, hogy azt kérik a kormánytól, a javaslatot mindenképp vonja vissza.
Karácsony Gergely többnyire az Európai Unió Helyreállítási Alapjára benyújtott fővárosi pályázatok kormányzati kezeléséről – illetve annak hiányosságairól – beszélt. Elmondta, hogy az alapra benyújtott kormányzati dokumentum nem tartalmazza azokat a felvetéseket, amelyeket a MÖSZ és a Budapesti Önkormányzati Szövetség megfogalmazott.
A kormány javaslata a főpolgármester szerint „nem szolgálja Magyarország jövőjét”.
A Miniszterelnökség szerint a főváros javaslatcsomagjának jelentős része nem illeszkedik az alap feltételrendszeréhez, valamint a kormány azt állítja – mondta Karácsony – hogy a benyújtott dokumentum elkészítése előtt többször egyeztetett a fővárosi önkormányzattal és szakmai szervezetekkel. Mindez a főpolgármester szerint nem igaz, ezért felkérte a kollégáit, hogy a kormánynak elküldött projektjavaslatokat hozzák nyilvánosságra.
A főpolgármester kiemelte, hogy pályázati tervük összeállításakor a lengyel modellt ajánlották a kormány figyelmébe, abban ugyanis a projektek harmada önkormányzati célokat szolgál. A kormányzati tervbe ez sem fért be – folytatta – így a lakhatási válság kezelését célzó bérlakásépítési program se, ami egyébként illeszkedik az uniós célokhoz.
Karácsony Gergely ezért azt reméli, hogy az Európai Bizottság első körben a terv átdolgozását kéri majd a magyar kormánytól.
Mint azt korábban megírtuk, Pécs fejlesztési elképzeléseivel összhangban egy élhető város kialakítását célzó projektekkel pályázik az Európai Unió Helyreállítási Alapjára. A kormány elé kerülő pécsi javaslatcsomag egy önálló javaslatot, a Nemzeti Bérlakás-program létrehozását is tartalmazza.
Élhető, fenntartható, zöld város kialakítását célozza Pécs pályázata az EU Helyreállítási Alapjára