Pécsett is igencsak megoszlanak a mozgóboltokról alkotott vélemények. Van, aki kizárólag ott vásárolna, de akad olyan is, aki már idegbajt kap az állandó, unásig játszott zenéjüktől.
A mozgóboltok 2009-es hazai megjelenésük óta igencsak megosztják a közvéleményt. Sok olyan elzárt településre is visznek árut, ahol nincs normális élelmiszerüzlet. Az azonban sokakat idegesít, amikor „csúcsidőben” félóránként váltják egymást a különböző szignált bömböltető mikrobuszok.
De a kisboltok tulajdonosai is ferde szemmel néznek rájuk, ugyanis a mozgóboltoknak olcsóbb a fenntartása, ráadásul rugalmasabban is tudnak alkalmazkodni a kereslethez. Természetesen bizonyos fogyasztóvédelmi előírásokat nekik is be kell tartaniuk, de nem kell például iparűzési adót fizetniük. Az önkormányzatok részére viszont díjat kell befizetniük a közterület-foglalásért.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség felmérése szerint az országban nagyjából minden 10. élelmiszerbolt ilyen formában működik, forgalmukkal azonban jócskán elmaradnak ettől az arányszámtól.
Az engedélyek kiadását pedig nem korlátozza, nem korlátozhatja az OKSZ: ha a mikrobusz minden előírásnak megfelel, akkor részükről nem lehet kifogás az árusításra. Az elmúlt években azonban sok olyan hírt lehetett hallani, hogy bizonyos önkormányzatok kitiltották területükről a mozgóboltosokat. Az Alkotmánybíróság azonban az ilyen rendeleteket többnyire megsemmisíti.
Pécsett a Biokom Kft. közlése szerint jelenleg négy cég – némelyik több kocsival is – üzemeltet mozgóboltokat. Tapasztalatuk szerint azonban ez a szám a tavasz beköszöntével mindig kicsit megugrik. Ezeknek a vállalkozóknak a mozgó, vagy ideiglenes árusításhoz legalább 2 m2-nyi foglalt közterületi díjat kell megfizetniük, azaz havonta 13 ezer forintot.
Emellett szabályozzák, hogy hang- vagy fényreklámot közterületen hétköznap 8-18 óráig, szombaton 9-13 óráig lehet alkalmazni, valamint hogy a mozgóboltosok tevékenységüket csak a meghatározott időben és helyen végezhessék, ellenkező esetben pedig büntetés megfizetésére kötelezhetők.
Az egyik helyi, tejet forgalmazó cég elnöke, Berki Gyula elmondta, hogy az ő mozgóboltjuk is lassan négy éve járja Pécs utcáit, tapasztalatai azonban igencsak vegyesek. Meglátása szerint egyre kevesebb a vevőjük, miközben a lakosság részéről folyamatos rájuk a panasz. Elmondása szerint havonta átlagosan 800 liter tejet adnak el, amely a „házhoz” szállítás mellett kiváló minősége, frissessége és kedvező ára miatt népszerű.
Számos előnye mellett mégis sokakat idegesít a mozgóboltok – hangos – jelenléte. Egy nagyjából egyéves ikerpárt gondozó pécsi bébiszitternek például mindennapos munkáját keserítette meg az egyik ilyen árus.
– Felénk hetente kétszer járt kora délután a jól ismert fagyis cég egyik autója az unalomig játszott dal kíséretében. A hangzavar pedig azonnal felébresztette az alvó kisgyerekeket – panaszkodott a bébiszitter.
Ugyanakkor nagyon sokan szeretik ezeket az árusokat. Benkő Gyula pécsi nyugdíjas például csak náluk vesz tejet. Feléjük heti kétszer jön a kocsi, akkor mindig vásárol is pár litert.
– Sokakat idegesít, de én a zenéjét is szeretem, mert nagyon illik hozzá, és mivel a harmadikon lakom, így van időm leérni. Az ára pedig abszolút normális, hasonló a boltiéhoz, az íze viszont sokkal finomabb, mint a dobozban árult, vizezett tejeké – vélekedik Benkő Gyula.