-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
Kezdőlapne pipáld kiMSZOSZ: a munkavállalók 80 százaléka rosszabbul jár

MSZOSZ: a munkavállalók 80 százaléka rosszabbul jár

Az egykulcsos adórendszer a magas jövedelműek javára csoportosít át, így a munkavállalók 80 százaléka rosszabbul jár, az adórendszer pedig igazságtalan és aránytalan lesz – mondta Pataky Péter, a Magyar Szakszervetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke vasárnap az MTI-nek a kormány által beterjesztett adójavaslatokról.

A tervezett új adórendszer a 300.000 forintos bruttó fizetéstől kezdődően jelentene javulást, miközben a statisztikák szerint nemzetgazdasági átlagban a havi bruttó fizetés 202.000 forint – hangsúlyozta Pataky Péter. Ugyancsak kedvezőtlennek értékelte az adójóváírás csökkentését és elmondta: ez a minimálbér szintjén körülbelül 2.000 forintos mínuszt eredményez a havi nettóban, amely eddig is „gyalázatosan kevés” volt, alig haladta meg a 60.000 forintot.

Kifejtette: az adójóváírás nemcsak összegszerűen csökken, hanem a jogosultsági kört is jelentősen lecsökkentették, ami azt jelenti, hogy épp az átlagkeresetűek szintjén – vagyis a 190.000 és 280.000 forintos bruttó keresetűeknél – nagyon jelentős nettó csökkenés lesz. Például aki 210.000 forintot keres, az nettóban 4.700 forinttal kevesebbet vihet majd haza – mondta.

Pataky Péter szerint tarthatatlan, hogy a legnagyobb adócsökkentés nem a legkisebb keresetűeknél, hanem az átlag feletti keresetűeknél következik be. Hozzáfűzte: az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) október 22-re tervezett ülésén szeretnék megvitatni ezeket az adózási kérdéseket is.

Az elnök szerint a munkavállalók oldaláról nézve nem mondható, hogy technikailag sokkal egyszerűbbé válna az adórendszer, hiszen nem nagy különbség, hogy eddig két, most pedig egy kulccsal adóznak. Pataky Péter semmi olyan tendenciát nem lát a tervezett adórendszerben, amely a feketemunkát visszaszorítaná. Hozzátette: a vállalkozások terheit ugyanakkor csökkentik, amely lehet munkavállalói érdek is, hiszen stabil vállalkozásokra van szükség ahhoz, hogy munkahelyek legyenek.

A nettó bércsökkenésből az következik, hogy nagyon kemény bértárgyalásokra kell felkészülni, és az adóváltozásból eredő jövedelemcsökkenéseket úgy lehet kompenzálni, ha a bruttó kereseteket jelentősen megemelik – emelte ki az MSZOSZ elnöke. Szerinte az adójóváírást kellene másképp szabályozni, mert így aránytalan és igazságtalan a közteherviselés.
Pataky Péter ugyanakkor pozitívan értékelte a minimálbér fogalmának módosítását és abban a garantált bérminimum intézményének megerősítését.

A kormány által benyújtott javaslat szerint a minimálbér egyrészt a tárgyhónap első napján érvényes, a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók részére fizetendő kötelező, legkisebb személyi alapbér havi összegét, másrészt – ha a főállású vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú szakképzettséget igényel – a garantált bérminimum összegét jelenti.
A vonatkozó rendelet alapján 2010-re a minimálbér 73.500 forint, a garantált bérminimum pedig 89.500 forint.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő