Az MSZP-P-s politikus Mellár Tamás irányította Mindenki Pécsért Egyesület, a szocialista politikusokat legutóbb is segítő Forum Sopianae Egyesület, valamint a DK, az MSZP, a Jobbik, Momentum és a Párbeszéd Péterffy Attilával tartott közös sajtótájékoztatót szerintük összehangolt együttműködésükről.
Az eseményre lapunk munkatársán kívül egyetlen sajtó kollégájának sikerült időben megérkeznie, később még ketten betoppantak. Ott volt még két ellenzéki aktivista, illetve Nyőgéri Lajos, az MSZP volt városi elnöke. Mellár Tamás köszöntőbeszédében meg is jegyezte, hogy „tekintettel arra, hogy nem vagyunk túl sokan a teremben” nem szükséges felállnia a bemutatkozáshoz. Ezután elmondta, a sajtótájékoztató célja, hogy beszámoljanak arról, hol tart a választási kampány részükről.
– Az ellenzéki együttműködés igazából több mint egy évvel ezelőtt fogalmazódott meg, akkor, mikor én készültem a választási kampányra. Független jelöltként indultam, de az ellenzéki pártok többsége beállt mögém és részt vett a kampányomban, több mint 10 párt támogatott engem, és nyilvánvalóan az a siker, amit elértem az országgyűlési választásokon, nem pusztán az én eredményem volt, hanem volt mögötte egy nagyon erőteljes, komoly együttműködés. Ez sarkallt engem a későbbiekben arra, hogy a győzelem után létrehozzuk a Mindenki Pécsért Egyesületet, amely ernyőszervezet kíván lenni azzal a céllal, hogy a széttöredezett és pártokba rendezett ellenzéket valahogyan összekapcsolja és összefogja. Az adott pártrendszerben csak ennek van létjogosultsága, ez lehet az egyedüli olyan stratégia, amivel győzelmet lehet elérni. Tehát tavaly létrejött az egyesület azzal a céllal, hogy az önkormányzati választásokkor egy széles körű összedolgozás alapjait hozza létre. Idén év elején el is indult ez az együttműködés, amit természetesen hosszú és nem konfliktusmentes folyamat előzött meg. Voltak nehéz pillanatok, akár fordulatok is, de azt gondolom, megérte, hiszen a tavaszi időszakban összehoztuk azt az együttműködést, melyet elég jól végiggondolt és összeszedett pontok, értékelvek alapján mindenki elfogadott. A pártok aláírásukkal szentesítették is, hogy betartják ezeket. Mikor elindult a választási kampány, láthatóvá vált, hogy ez a fajta egyezség mennyire fontos volt, mert azt látom, hogy a kampány időszakában konfliktusmentesen tudunk együttműködni, és kiegészítjük, segítjük egymást. Ez alapján jó eredményt várunk a választáskor. Természetesen azt szeretnénk, hogy változást hozzunk Pécs életébe, és leváltsuk a fideszes vezetést – mondta Mellár Tamás, majd átadta a szót a „közös polgármesterjelöltnek”.
Az MSZP-DK által támogatott és a Gyurcsány Ferenc pártjaival szövetkező Jobbik és Momentum polgármesterjelöltje Péterffy Attila mint „független-ellenzéki” polgármesterjelölt mutatkozott be, és azzal a kijelentéssel kezdte mondandóját, hogy szerinte túlzás nélkül állítható, hogy ma Magyarország rájuk figyel. Ezt azzal indokolta, hogy szerinte egyre többen látják úgy, hogy ha van olyan magyar nagyváros, ahol az általa demokratikus erőknek nevezett pártok le tudják váltani a fideszes vezetést, az Pécs. Kiemelte, hogy szerinte az idei történelmi esély Pécsett, amikor az „ellenzéki-demokratikus erők” kézbe vehetik a város fejlesztését, és amik segítségével Pécset „a gazdasági válságból ki tudják húzni”, ehhez szerinte adott a jó szakmai program és a jó csapat. Elmondta, a jeles politikai pártok és civil szervezetek, melyekkel szövetkezett, ütőképesek, tehetségesek és tettre készek, ezért minden lehetőségük megvan arra, hogy nagyon jól szerepeljenek az október 13-ai választáson.
Hoffbauer József, a tetszhalottnak tűnő Forum Sopianae Egyesület alelnöke elmondta, ők voltak az első civil egyesület, akik beálltak a „független” polgármesterjelölt mögé. Elmondta, ugyan 2014-ben ők adták az ellenzéki polgármesterjelöltet, most sokkal jobbak az esélyek, mert sokkal határozottabb, tettre készebb csapat áll a jelölt mögött. Hangsúlyozta, az egyesületben úgy vették észre, hogy az elmúlt években a „civil kurázsi” eltűnt a városban, ezt pedig vissza szeretnék hozni.
Gulyás Emil, az MSZP pécsi elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy szerinte a tavalyi választáskor az egyébként szétszakadt ellenzék másfélszer annyi szavazatot szerzett, mint a Fidesz jelöltjei, ez utóbbiak mégis abszolút többséget szereztek. Elmondta, ezek után az látszott, hogy ha az ellenzék nem működik együtt, akkor reménytelen a dolog. Hozzátette, hogy habár „kezdetben ferde szemmel néztek egymásra, a ciklus végére egész normális kis együttműködés alakult”. Ezt a kijelentést néhány „közös előterjesztésre, közös kivonulásokra és tiltakozásokra” alapozta. Elmondta azt is, hogy habár az MSZP-nek áldozatokat kellett hoznia az együttműködés érdekében, ez megérte.
– A DK is elsőkként állt be Péterffy Attila mögé, ezzel kivívva sokszor nemtelen támadásokat, ami igazából nem nagyon zavart minket, mert megszoktuk már ezt a metódust. Az sokkal jobban zavar minket, hogy a fideszes városvezetés az elmúlt 5 évben is visszafelé mutogatott az elmúlt 8 évre, amit nem egészen értettem, mert 10 éve ők a vezetők, tehát az elmúlt 8 év akkor saját magukra vonatkozott. Most sem ragyogó szakmai programjukkal álltak elő, hanem inkább dehonesztáló plakátokat és szórólapokat terjesztenek a városban, de mi keményen álljuk az ütéseket. Rendkívül jó képviselőjelölteket sikerült állítani: komoly szakmailag megalapozott múlttal rendelkező emberek vállalták fel az ellenzéki pártok képviseletét a Mindenki Pécsért Egyesület nevében. Mi bennük is bízunk, akárcsak a polgármesterjelölt úrban, és reméljük, ezzel sikerül meggyőznünk a pécsieket, és sikerre visszük a küzdelmünket – így Kunszt Márta, a Demokratikus Koalíció helyi vezetője. Hangzatos ugyan ez utóbbi kijelentés, de azért emlékezzünk arra, hogy néhány hónappal ezelőtt egy gyűlésükről kiszivárgott a hangfelvétel, amin az egyik jelöltjükről azt mondták, hogy iszik, egy srácot pedig linknek tartottak.
A Momentum Mozgalom szélsőjobbos múlttal bíró országos szóvivője, Nemes Balázs „emlékezetes epizódokról” és „forró hangulatú télről” beszélt a tavalyi és idei botrányos tüntetésekkel kapcsolatban. Terepmunkai tapasztalati alapján azt is állította, hogy sokan biztatóan lépnek oda az ellenzéki pultokhoz és „hisznek a változásban”. Hozzátette, szerinte mindent megtettek a győzelemért, ami emberileg lehetséges. Nem kicsit furcsa ez, mivel néhány nappal korábban pont ők nem hívták meg külön sajtótájékoztatóra a közös polgármesterjelöltet, holott egy órával korábban még velük volt.
Gyimesi Gábor, a Jobbik pécsi elnöke szerint ugyan sikertelenül, de „divat lett megpróbálni az ellenzéki összefogások szétverését”, mert véleménye szerint a Fidesznek elfogytak a módszerei, és rettegnek a hatalom elvesztésétől. Hozzátette, úgy gondolja, hogy nincsen programjuk, Pécsett pedig botrányokkal és korrupciós ügyekkel tarkított 10 év van mögöttük, ami során nem tudtak semmilyen eredményt felmutatni. Hangsúlyozta, hogy a Jobbik annak ellenére lépett be az ellenzéki pártok szövetségébe, hogy nem értenek egyet mindenben a többiekkel. Hozzátesszük, míg Pécsen a Jobbik a balliberális pártokkal összeborulva indul az önkormányzati választásokon, megyei szinten szó sincs összefogásról, külön listát állítottak.
A Párbeszéd baranyai szervezetének elnöke, Szilágyi Márton felolvasta, miszerint kezdetektől az összefogás pártján álltak és természetes volt számukra, hogy belépnek az ellenzéki tömörülésbe. Ezután a nemrég nyilvánosságra került őszödi beszéde kapcsán botrányba keveredett Karácsony Gergelynek, a baloldal főpolgármester-jelöltjének üzenetét olvasta fel rendkívül nyögvenyelősen.
A pécsi balliberális portál kérdésére, hogy milyen választási eredményre számítanak, Mellár Tamás „vicceskedve” egy idézettel válaszolt, mely szerint „nehéz dolog az előrejelzés, különösen ha a jövőre vonatkozik”. Hozzátette, az előző tapasztalatokból nekik az jön le, hogy jó esélyük van a polgármesterjelöltre és a 18 egyéni jelöltre vonatkozóan is. Hangsúlyozta, ez nem csak „egy jámbor óhaj”, hanem jól megalapozott kijelentés, és azt is, hogy a bizonytalan szavazók részvételében reménykednek, de tart is tőlük. Majd azt is elmondta, hogy a következő két hétben még sok minden történhet, ami módosítja az eredményt. Kunszt Márta hozzátette, szerinte a Fidesz is nekik kampányol, mikor „nem túl nemes” szavakkal illeti az ellenzéki jelölteket.
Orbán Viktor a Fidesz tisztújító kongresszusán elhangzott szavaival kapcsolatban Nemes Balázs megjegyezte, Pécsnek akkor lehet fényes a jövője, ha a Mindenki Pécsért Egyesület jelöltje nyeri meg a választást. Mellár Tamás hozzátette, szerinte „a miniszterelnök saját magát és embereit próbálta bátorítani”. Kunszt Márta megjegyezte, szerinte nagyon szorosak lesznek a választási eredmények. Gulyás Emil és Gyimesi Gábor a miniszterelnök beszédét és szerintük „nyílt fenyegetését”, mely szerint Szegedből migránsváros válhat, amennyiben nem nyer a Fidesz, becsmérelték és elmondták, csakis az ellenzékre való szavazás a megoldás.
Az ellenzéki pártok képviselői kihangsúlyozták, hogy korlátozott lehetőségeik miatt nem tudnak megfigyelőket küldeni a „számítóközpontokba” október 13-án, azonban minden szavazókörbe legalább 1-2 ellenzéki megfigyelőt küldenek majd, aki végig kontrollálja a számlálást.
Cikkünk a pécsi balliberális „értelmiségi” körökből érkező újabb erőszakos fenyegetés és a korábbi életveszélyes fenyegetések miatt szerkesztőségi írásként jelenik meg.