Rövidesen megoldódhat a Művészetek és Irodalom Háza (MIH) sorsa a város jelentős anyagi szerepvállalása nyomán – derül ki dr. Hoppál Péter, a városi közgyűlés kulturális bizottságának elnöke lapunk kérdésére adott nyilatkozatából. A megye szintén elkötelezett az intézmény további üzemeltetésében – mondta Horváth Zoltán, a megyei közgyűlés alelnöke.
Ősszel bombaként robbant a hír a pécsi sajtóban, hogy a megyei önkormányzat takarékossági intézkedései hatással lehetnek a Széchenyi téren működő Művészetek és Irodalom Háza további sorsára. Akkor Horváth Zoltán, a megyei közgyűlés alelnöke azt mondta, „az ésszerűbb, gazdaságosabb fenntartás érdekében át kell tekinteniük intézményeik működését”.
Sérelmezte, hogy a megye évi 14 millió forint bérleti díjat kénytelen fizetni a városnak a belvárosi ingatlan használatáért cserébe, emellett a rezsit és a béreket is Baranya büdzséje fedezi. Horváth arról is beszélt, hogy a Művészetek és Irodalom Háza a város központjában lévő intézmény, elsősorban a pécsieket szolgálja, így szeretnék elérni, hogy a város is részt vállaljon a fenntartásból.
Dr. Hoppál Péter, a pécsi közgyűlés kulturális bizottságának elnöke már a megyei elgondolás napvilágra kerülésekor úgy fogalmazott, hogy a város hajlandó a közös fenntartásra, ám annak részleteit később vitatják meg a felek. Egyben jelezte: a patinás, több fórumnak, ritka képzőművészeti tárlatnak, nem utolsósorban a pécsi Jelenkor folyóirat szerkesztőségének otthont adó ház további üzemeltetése a város számára is különösen fontos.
Az elnök kedden lapunknak azt mondta, az év elején ismét felélénkültek a tárgyalások a megye és a város között. Egy, Páva Zsolt polgármester által vázolt elképzelésről folynak a megbeszélések. Ebben az szerepel, hogy a város mindenképpen az intézmény további működtetése mellett van, s ezért hajlandó jelentős anyagi szerepet is vállalni.
Mindezek részleteiről az elnök még nem beszélt, ám sejthető, hogy komoly mértékben csökkentik, vagy teljesen elengedik az ingatlan bérleti díját, s akár más módon is támogathatják a megyei fenntartású ház üzemeltetését.
Horváth Zoltán, a megyei közgyűlés alelnöke azt mondja, önkormányzatuk jelenlegi anyagi helyzetében nem tudják felvállalni a bérleti díjat, s a rezsi előteremtése is problémás számukra. Mint mondta, nyitottak mindenféle megegyezésre, ám a fentiek képezik részükről a tárgyalások alapját. Az alelnök hozzátette: az egyeztetések fényében szeretnék elérni, hogy a megye kötelező feladatainak egy része is helyet kapjon a házban. Ezzel kapcsolatos részletekről azonban egyelőre nem beszélt.
Hoppál Péter és Horváth Zoltán szerint január végén, február elején, azaz a két önkormányzat költségvetésének végleges összeállításáig sikerülhet megegyezni mindenben.
Többször is próbáltuk elérni Kőhalmi Andreát, a MIH igazgatóját, ám ő nem reagált megkeresésünkre cikkünk elkészültéig.