Az országos tiszti főorvos szerint a kór emberről emberre nagyon nehezen terjed, szoros kapcsolat kell hozzá, de ritka esetekben közös használatú tárgyakkal, például ágyneművel vagy törölközővel is el lehet kapni.
Csak néhány napja, május 31-én számoltunk be arról, hogy regisztrálták az első magyarországi majomhimlős esetet, egy 38 éves férfinél azonosították a megbetegedést a levett minták alapján.
Müller Cecília most a TV2 Mokka című műsorában beszélt a fertőzésről a 24.hu cikke szerint, a szakember elmondta, itt nem kell félni attól, hogy nagyon könnyen átadjuk a kórt, mint a koronavírusnál.
A tünetekkel kapcsolatban a főorvos kifejtette, hogy a megbetegedés először fej- és izomfájdalommal kezdődik, majd nyirokcsomó-duzzanat jelentkezik, aztán jönnek a hólyagok: először az arcon, majd a tenyéren és a test többi részén.
Az eddig ismert maximális lappangási idő 21 nap volt, a betegség 2-4 hétig tart, és nem kell kezelés a gyógyuláshoz.
Müller azt is hangsúlyozta: szükség van arra, hogy a majomhimlős beteg karanténban legyen, elkülönítve az egészséges emberektől. A szoros kontaktszemélyekre ez nem vonatkozik, mivel a betegség nehezen terjed emberről emberre. Nekik csak figyelniük kell magukat – foglalta össze a 24.hu.
Korábbi cikkeink a majomhimlőről:
https://www.pecsma.hu/tudomany/kemenesi-latszolag-igazi-europai-jarvannya-kezdi-kinoni-magat-a-majomhimlo/
https://www.pecsma.hu/hirzona/a-szomszedban-a-majomhimlo-becsben-azonositottak-egy-fertozottet/
https://www.pecsma.hu/tudomany/kemenesi-nem-hasonlit-a-majomhimlo-a-koronavirushoz/