3 C
Pécs
szerda, november 13, 2024
KezdőlapHírzónaBelföldMüller Cecília: új részlegeket kell megnyitni a kórházakban, annyi a beteg

Müller Cecília: új részlegeket kell megnyitni a kórházakban, annyi a beteg

Íme a legfontosabb bejelentések az operatív törzs mai sajtótájékoztatójáról.

Müller Cecília országos tiszti főorvos elmondta, óriási sebességgel halad a harmadik hullám felfutó szakasza, napról napra egyre több fertőzöttet regisztrálnak. 500-an hétfőn, 1126-an pedig a hosszú hétvége alatt kerültek kórházba, 143-an elhunytak az elmúlt napon.

Kifejtette, a brit mutáns sokkal fertőzőbb, és úgy tűnik, fiatalabbakat betegít meg (méghozzá súlyosabban), de ez azért is van, mert az idősek egy része már védett.

Nehéz hetek előtt állunk.

Az összes vakcinamennyiséget, amit csak be tudnak szerezni, be akarnak adni – mondta a főorvos.

Közölte, napról napra új kórtermeket, sőt, új részlegeket kell megnyitni, mert sokan kerülnek kórházba, súlyos lefolyású betegséggel.

A szennyvízminták eredményei is azt mutatják, emelkedéssel kell számolni, a járványügyi adatok kedvezőtlenül alakulnak. A variánsok teljesen megváltoztatták a járványügyi görbét, az eredeti vírus lassabban terjedt.

Azt kérte, az első adandó alkalommal éljen mindenki az oltás lehetőségével, elmondta azt is, a jelenlegi információk szerint elsősorban a cukorbetegek kerülhetnek súlyos állapotba, ők is oltassák minél előbb be magukat.

Elhangzott továbbá az operatív törzs tájékoztatóján, hogy nőtt az oltási hajlandóság, a KSH adatai szerint tavaly novemberben 15 százalék, 2 hete 42,4 százalék, a legfrissebb adat szerint pedig már 46,4 százalék adatná be az oltást, melyre 3 millióan regisztráltak, 1,6 millió a 60 éven felüli.

Müller Cecília az AstraZeneca-vakcinával kapcsolatban elmondta, várnak még szállítmányt, de a gyártó már közölte, kevesebbet tud küldeni. A főorvos ismertette, több ország felfüggesztette az AstraZeneca oltását, bár egyébként a vakcina és a vérrögképződés közt nem találtak összefüggést, ráadásul a koronavírus maga is okoz vérrögképződést, de még vizsgálják a jelenséget. (A témáról a pécsi virológus, Kemenesi Gábor is írt egy bejegyzést, cikkünk erről itt olvasható.)

Kérdésre válaszolva a főorvos azt mondta, akik átestek a fertőzésen, azok pár hónapig biztosan védettséggel rendelkeznek, és mivel szűkös az oltóanyag-ellátás, ezért ők a gyógyulás után 3 hónap múlva kaphatnak oltást.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő