Nemsokára újra megnyit a város három legnagyobb kiállítása, a közeljövőben pedig a Janus Pannonius Múzeum Pécsre hozza az 1994-ben felfedezett váci múmiákat is.
Gulyás Gergely június 4-én jelentette be, hogy a veszélyhelyzet megszüntetése után a színházak, mozik és múzeumok újra látogathatóak lesznek, minderről pedig június 16-án szavaz az országgyűlés. Azt, hogy miért is problematikus az újranyitás, az Apolló és az Uránia mozi vezetői, valamint Rázga Miklós, a Pécsi Nemzeti színház igazgatója már megfogalmazták, most pedig nézzük, hogy miként tervezi a pécsi Janus Pannonius Múzeum a veszélyhelyzet utáni életet, működést.
Mint azt korábban megírtuk, a múzeumot is kifejezetten rosszul érintette a március 11-én elrendelt veszélyhelyzet, főleg azért, mert az intézmény a szezon megkezdése előtt kényszerült kiállításainak bezárására. A Janus Pannonius Múzeum számos tervezett tárlata nem valósulhatott meg a járvány miatt, melynek gazdasági következménye is jelentős: a múzeum a veszélyhelyzetben havonta 5-9 milliós bevételkiesést szenvedett el.
Csornay Boldizsár, a Janus Pannonius Múzeum igazgatója lapunknak korábban elmondta, hogy a járványhelyzetben közösségi oldalaikon próbálták meg fenntartani és fokozni az érdeklődést a pécsi múzeumi gyűjtemények, kiállítások iránt. Ilyen volt a „Digitális barangolás a múzeumban” című napi sorozatuk, amelyben gyűjteményeik különlegességeit, érdekességeit mutatták be honlapjukon és Facebook-oldalukon. Most azonban, hogy közeleg a múzeumok újranyitása, már konkrét terveik is vannak.
Csornay Boldizsár elmondta, hogy a nyitás legkorábbi lehetséges időpontja (az irányító hatóságtól kapott előzetes információk szerint) június 20. vagy 23. Ez azonban nem a Janus Pannonius Múzeum összes pécsi intézményének újranyitását jelenti, a folyamat ugyanis fokozatos: először a város három legnépszerűbb múzeumi kiállítása, a Zsolnay Múzeum, a Csontváry Múzeum, és a Vasarely Múzeum nyit majd meg.
Az újranyitás alkalmából a múzeumok kedvezményes áron lesznek látogathatók az első napon, a belépőket 33 százalékkal olcsóbban válthatják meg az érdeklődők (így a felnőtt jegyek 1000 forintba, a diákjegyek pedig 500 forintba kerülnek majd). A múzeum szabadulószobája szintén olcsóbb belépővel várja a kalandozni vágyókat, egészen augusztus végéig.
A múzeumigazgató kiemelte, hogy a vírus miatt túl korán bezárt „Az első falvak – Az újkőkor letűnt világa a Dél-Dunántúlon” című tárlatukat egészen késő őszig meghosszabbítják. Ez a Csontváry Múzeumban található kiállítás a helyi újkőkori közösségek közép-európai szinten is jelentős régészeti örökségét mutatja be a legújabb kutatási eredmények tükrében.
Emellett két izgalmasnak hangzó új kiállítás is helyet kap majd a közeljövőben a pécsi múzeumokban – mondta az igazgató. Az egyik Gács Rezső, azaz a legendás és világhírű bűvész, Rodolfo életét, munkásságát, fantasztikus mutatványait és hagyatékát mutatja be.
A másik új kiállítás kevésbé vidám témát boncolgat: a halált és az elmúlást. Pécsre érkeznek a váci múmiák, akikről bizonyára sokan hallottak már. A Memento Mori című (azaz „Emlékezz a halálra”) kiállításon az 1994-ben felfedezett, 1700-as, 1800-as évek elején meghalt váci polgárok múmiáit lehet látni, és azokat a tárgyakat – feszületeket, rózsafüzéreket, és egyéb kegytárgyakat – amelyeket a halottak mellé temettek. A váci domonkos kriptába betemetett polgárok mumifikálódott, vagy részben mumifikálódott maradványai a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárából, a kegytárgyak pedig a váci Tragor Ignác Múzeumból kerülnek Pécsre.
Érdekesség, hogy a legtöbb múmiáról tudják, hogy ki volt, hogy hívták őket, mi volt a foglalkozásuk, mikor és hogyan, milyen betegségben haltak meg. Persze, nem ez az első alkalom, hogy Pécsre múmiák érkeznek: bizonyára sokan emlékeznek még arra a pár éve megrendezett tárlatra, melynek „sztárja” egy 2300 éves egyiptomi múmia volt.
Végezetül Csornay Boldizsár elmondta, hogy noha a járvány miatt a Múzeumok Éjszakájának programjai országszerte – így tehát Pécsett is – elmaradnak, ám annak egyik legnépszerűbb, és kifejezetten helyi eseményét idén is megszervezik: ez a Jakabhegy szellemi és régészeti értékeit bemutató esti fáklyás felvonulás, melyen újfent Gábor Olivér régész lesz az érdeklődők sétavezetője.