Annak ellenére, hogy a munka törvénykönyve szerint a munkáltató nem pusztán utalással, hanem készpénzben is kifizetheti a munkavállalót, a gyakorlatban inkább csak az előbbi valósul meg. Ez a megoldás lényegesen egyszerűbb a munkaadó számára, pedig számos előnye lenne a készpénzes kifizetésnek.
A tranzakciós illeték emelkedése még inkább arra ösztönözheti a dolgozót, hogy készpénzben kérje a bérét, aminek alapvetően semmi akadálya – elméletben a jogszabályok erre lehetőséget adnak. Általában azonban a munkaadók az egyéni vagy kollektív szerződésekben rögzítik: megadott számlára utalják a fizetést, ez ugyanis számukra lényegesen egyszerűbb és olcsóbb, hiszen nem kell páncélszekrényben őrizni a pénzt, külön adminisztrálni a kifizetéseket.
– A készpénzes kifizetés előnye természetesen az, hogy a munkavállalót nem terhelik ennek az összegnek a felhasználásával kapcsolatos költségek – fogalmazott Morvai Gábor, a Pécsett is irodát működtető Pénzügyi Tanácsadó Irodahálózat szóvivője.
Más kérdés, ha az illető az összeget vagy annak egy részét szeretné elhelyezni bankszámlán, hiszen így már felmerülnek költségek. A szakember felhívja a figyelmet arra, hogy nagyobb mennyiségű pénzt nem ajánlott otthon, vagy magunknál tartani.
– Összgazdasági szempontból viszont gondot jelent az, ha nagyobb mennyiségű készpénz van forgalomban, miután ez a feketepiacnak kedvez, valamint a hitelezési potenciált is csökkenti – mondta Morvai. – A modern gazdasági rendszerek ezért inkább a készpénz visszaszorítására törekednek.
A bankszámla fenntartása sokba kerül, főleg most, ezért az alkalmazottnak akár előnyösebb is lehetne, ha készpénzben kapná meg a fizetését.
A magyar bankok éves használati díja átlagosan 23-25 ezer forintba kerül. Kimagaslóan magas költséget, negyvenezer forintot számol fel a CIB Bank, a legolcsóbb pedig a Budapest Bank, ahol 14 ezer forintba kerül a kártyahasználat. Mindössze két banknál az OTP-nél és a K&H-nál van lehetőség egy hónapban kétszer ingyenes készpénzfelvételre, és a legfrissebb hírek szerint a Raiffeisennél is.