Pécs ismét, már nem először, jobb munkanélküliségi adatokat mutat az országos helyzetnél is, bár az az adat is biztató. Baranya azért már nem áll ilyen jól, de a megye egészét tekintve jobb a helyzet, mint évekkel ezelőtt. Pécsnek ráadásul a régióközpontok között sem kell szégyellnie magát.
Noha Pécsről rendszeresen elhangzanak olyan vélemények (olykor némi összeválogatott adatsorral is megtámogatva), hogy leszakadó, reménytelen gazdasági helyzetű, lehetőség nélküli, ha a legfrissebb, 2019. júliusi munkanélküliségi adatokat nézzük meg, az nem támasztja alá ezt a depressziós véleményt.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat 2019. júliusi mutatója szerint Magyarországon 3,7 százalékos a munkanélküliség, míg Pécsett ennél alacsonyabb, 3,51 százalékos. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a mintegy 100 ezer munkaképes korú pécsiből 3501 fő volt akkor állás nélkül. Ebből mintegy 1000-ren legalább 1 éve voltak munkanélküliek (nem szabad azonban elhallgatni, hogy a tapasztalatok szerint ez az a kör, akik nagyon alacsony iskolai végzettséggel vagy anélkül próbálnak boldogulni, ami viszont manapság már nagyon nehéz.)
Baranya megye mutatója már nem ennyire jó, hiszen 5,3 százalék a munkanélküliek aránya, 13.767 ember van állás nélkül. Ugyanakkor a helyzet itt is javult, főként, ha a korábbi mutatókkal vetjük össze. Tíz éve, 2009 júliusában mind a mutató, mind a létszám ennek a duplája volt: több mint 28 ezren kerestek állást, a munkaképes lakosság több mint tizede!
Ha a nagy régióközpontokat nézzük, Pécs a középmezőnyben van: Győrben mindössze 1,34 százalékos az állástalanság, a Mercedes-üzemet magáénak tudó Kecskemét mutatója pedig alig jobb a pécsinél, 3,4 százalékos. Miskolc és Debrecen jóval Pécs mögött áll, ott 4,38, illetve 4,51 százalékos az arány.
Pécsett még javulhat is a helyzet, hiszen a közeljövőben újabb üzemek nyílhatnak meg, az új beruházásokról ITT írtunk bővebben.