Február 21-e az anyanyelv nemzetközi napja, amit megünnepelve az internet népének segítségével összegyűjtöttük a legidegesítőbb magyartalanságokat és leggyakoribb helyesírási hibákat, melyekkel tele van világunk. Félreértés ne essék, néha mi is leírunk vagy kimondunk egyet-egyet, de olyankor rá is csapunk a szánkra!
Tisztelt Úrhölgy!
Akinek sokszor e-mailezéssel megy el a napja – és hölgy – az néha-néha belefuthat ebbe a gyöngyszembe.
Kerül kikerülésre avagy a passzív szerkezet
A magyar nyelvben nehezen – vagyis inkább sehogy – nem tudunk személytelenné tenni mondatot, kifejezést, így például a jogi vagy mérnöki szaknyelvben sokszor belefutunk ebbe a csúnya szenvedő szerkezetbe. Sajnos köznyelvben is egyre inkább előfordul, főleg akkor, ha valaki emelkedett, hivatalos hangot próbál megütni.
A nagyon fájó nákolás
Sokaknak nagyon bántja a fülét a nákolás is, melyet sokszor a műveletlenséggel, iskolázatlansággal azonosítanak.
Muszály
A muszáj helytelen írásmódjával sokszor találkozni a virtuális térben, jóllehet a „j-ly csata” egyik leggyakoribb áldozata.
Deviszont
Borzasztóan zavaró, deviszont nem helytelen. A szerkezetet a Nyest.hu szerint már több száz éve is használták neves íróink és költőink is, ráadásul pár éve bekerült A magyar nyelv nagyszótárába is.
Németbe dolgozik vagy Olaszba nyaral
A -ba, -be és -ban, -ben ragokkal sokan állnak hadilábon, bár az egyik első lecke, amit meg kell tanulni az általános iskolai nyelvtanórán.
Egyenlőre vagy egyelőre?
Sajnos az egyik leggyakoribb helyesírási hiba az egyelőre helyett egyenlőrét írni. Röviden: egy almát két egyenlő részre osztunk, a sütiből pedig egyelőre nem kérünk.
Ki lehet vitelezni, és fel lehet lebbezni
Vajon be tudjuk folyásolni ezeknek a szerkezeteknek az előfordulását? Nem hisszük.
te mElyik helyesírási hibától mászol a falra? Írd meg nekünk a Hozzászólásodban!