-1 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapAbszolút NőMutatjuk, hány gyermek született az elmúlt évtizedekben!

Mutatjuk, hány gyermek született az elmúlt évtizedekben!

Nem véletlenül fontos minden olyan lépés, ami azt célozza, hogy minél több gyerek szülessen Magyarországon. Megnéztük, hogy miként alakult a születésszám az elmúlt évtizedekben.

Hétpontos akciótervet jelentett be vasárnapi évértékelőjén Orbán Viktor miniszterelnök, aminek kapcsán az eddigiek után újabb személyijövedelamadó-kedvezmények, a csok kiterjesztése, sőt a nagycsaládosok számára autóvásárlási támogatás is igényelhető. Részletesen ITT számoltunk be az új lehetőségekről.

Legutóbb 40 éve fordult elő, amit most az Orbán-kormány tűzött ki célul, hogy többen születtek Magyarországon, mint amennyien meghaltak. Rövid távon az elöregedés és a halálozásoknak a születésekhez való aránya okozhatja a legnagyobb problémát az országban, amit nyilvánvalóan csakis a gyerekvállalási kedv fokozásával lehet megoldani.

Mi is történt anno, a Ratkó-féle baby boom alatt?

A hetvenes évek demográfiai hullámát egy radikális, de népességnövelő csomaggal kötik össze, melyet az akkori népjóléti miniszter, Ratkó Anna dolgozott ki. Ekkor vezették be az agglegényadót, az abortusztilalmat, a megemelt családi pótlékot, az ingyen kelengyét, illetve a meghosszabbított szülési szabadságot. Az ebben az időszakban született Ratkó-gyerekeket (1. baby boom) huszonpár évvel később követték a Ratkó-unokák (2. baby boom), látványos javulást hozva a demográfiai adatokban.

A 444.hu írt arról, hogy a Ratkó-unokák az ezredfordulóra értek abba a korba, hogy maguk is gyereket vállaljanak, de a harmadik nagy boom nem következett be, a születések száma csak kis hullámokat vetett, majd bekövetkezett a gazdasági világválság, ami nyilvánvalóan még jobban rányomta a bélyegét a születések számára.

Ha a lenti grafikont megnézzük, jól látszik, hogy a válságig a kétgyerekes házas nők voltak a legtöbben, őket pedig az egy gyereket nevelők követték. A háromgyerekesek alig fele annyian voltak, míg a háromnál is több gyerekes szülők száma jóval százezer alatti volt, aminél a gyermektelen anyák arányszáma is jóval magasabb. Az arányok egyébként a korábbi évtizedekben a KSH adatai alapján készült grafikon szerint jóval kiegyenlítettebbek voltak.

A 15 éves és idősebb házas nők száma Magyarországon az élve született gyermekek száma szerint (KSH)

Ha a baranyai és pécsi adatokat elemezzük, az látszik, hogy a Ratkó-korszak előtt is sokkal magasabb volt a csecsemők születési száma, mint manapság. Természetesen itt is volt a 70-es években baby boom, majd drasztikus csökkenés látszik a lenti diagramon. Míg a gyerekszám a 2000-es évek előtt a megyében még 5000 és a városban 2000 körüli volt, mára majdnem fele annyi baba születik.

Baranya megye és Pécs élveszületési adatai, 1960–2017 (KSH)

Még részletesebben, a válságig a pécsi gyerekszületések száma 1300 és 1500 közötti volt, majd folyamatosan csökkenni kezdett. 2016-ban negatív rekord állt be, csupán 1091 baba látta meg a napvilágot a városban. Ugyanez megyei szinten is igaz, míg 2000 és 2011 között a kisbabák száma 3500-3800 között, tavaly már csak 3082 volt. Az biztató ugyanakkor, hogy némi javulást már lehetett tapasztalni 2017-ben.

Éves településstatisztikai adatok a 2017-es településszerkezetben a születések száma szerint (KSH)

A házasságkötések száma viszont Pécsett és Baranya megyében is emelkedett az utóbbi évek mélypontjához képest. Valószínű, hogy ez a mélyrepülés is a válságnak volt köszönhető, hiszen a lakosság nagy részének nem volt pénze arra, hogy nagy lakodalmat üljön. Azt jól mutatja viszont a grafikon, hogy lassan a 25 évvel ezelőtt jellemző házasulási kedv is visszatér.

Baranya megye és Pécs házasságkötési adatai, 1960–2017 (KSH)
Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő